четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Е. Ман: САД скрећу удесно?
Хроника

Томас Е. Ман: САД скрећу удесно?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. новембар 2010.

Иако звучи отрцано, још увек ништа тако добро не описује тренутно расположење Американаца који у уторак 2. новембра бирају нови Представнички дом и 37 сенатора, као изјава Била Клинтона у предизборној кампањи 1992. године: „It's the economy, stupid“. Са стопом незапослености од десет одсто, уништеним тржиштем некретнина и проблематичном економијом, Американци стварно имају довољно разлога за забринутост.

 Дугачак је и списак важних спољно-политичких тема: деветогодишњи рат у Авганистану с неизвесним крајем, напето стање на Блиском истоку, нерешени спор око иранског атомског програма и предстојећа промена на власти у комунистичкој Северној Кореји с којом стално тиња спор око атомске политике. Али, све то у овој предизборној кампањи не игра никакву улогу, каже Томас Е. Ман, политички аналитичар из Вашингтона и објашњава: „Људи су углавном толико очајни и песимистични због економије да то једноставно доминира у предизборној кампањи.“

Зато се и међународна политика у кампањи спомиње само онда када је повезана с неком националном темом, каже Ман. Рецимо, о Кини се говори у вези с трговинском или монетарном политиком, а Мексико се повезује с илегалним досељеницима и њиховим утицајем на америчку привреду.

И док спољна политика нема већег утицаја на исход избора, изборни резултати могли би да имају и те како велики утицај на америчку спољну политику. Јер, ако се испуне предвиђања и републиканци освоје Представнички дом и Сенат, то би могло да промени и смернице садашње спољне политике. „Има пуно републиканских кандидата из покрета ’Ти Парти’ (Теа Партy) и то су екстремно конзервативни политичари“, каже политички аналитичар Даглас Фојле са универзитета Веслејн и признаје: „Они нису много говорили о спољној политици и зато нико не зна шта ће да ураде ако буду изабрани.“

Једна од ретких тема којима су се кандидати републиканаца из покрета „Ти Парти“ интензивно бавили у предизборној кампањи, биле су државне финанције. „Ако желите уштеде, морате да смањите издатке за обрану који чине скоро половину државног буџета“, објашњава Фојл.

Томас Е. Ман сматра да постоји реална могућност да из Републиканске странке у Сенат уђе „већи број присталица покрета ’Ти Парти’ с екстремним гледиштима што се тиче државних издатака и с крајње негативним мишљењем о глобализацији и међународним организацијама“. Амерички председник је, додуше, врховни командант војске и главни креатор спољне политике, али он и те како зависи од Конгреса који одлучује о буџету и на тај начин може да извршити политички притисак. Јер, за вођење ратова и спољне политике потребан је новац.

У надлежности Конгреса је и ратификација међународних споразума. Упркос већини своје Демократске странке, председник Барак Обама у том телу није успео да прогура споразум о заштити климе, а с републиканском већином то ће бити још и теже. Неизвесна је и судбина новог споразума с Русијом о ограничењу стратешког наоружања СТАРТ.

Заокрет на десно, који се очекује након ових избора за Конгрес, могао би да америчку спољну политику учини сложенијом и мање предвидљивом, сматрају стручњаци. Али, они ипак кажу да Европљани не би требало да буду превише забринути због могуће промене односа снага у САД. „Мислим да је најважније да се схвати да се овде не ради о идеологији, него о томе да су Американци љути и песимистични због своје личне економске будућности и да зато инстиктивно гласају против странке на власти“, закључује амерички аналитичар Томас Е. Ман.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер