петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томаш Петшичек: Не видим разлог зашто би Чешка повлачила признање Косова, у интересу је наше безбедности и спољне политике да ту ништа не мењамо
Хроника

Томаш Петшичек: Не видим разлог зашто би Чешка повлачила признање Косова, у интересу је наше безбедности и спољне политике да ту ништа не мењамо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. септембар 2019.

Чешки министар иностраних послова Томаш Петшичек изјавио је да не види разлог зашто би Чешка повлачила признање Косова.

Он је додао да ће, иако не види повод за расправу у томе, радо разговарати са чешким председником Милошем Земаном који жели да покрене питање повлачења чешког признања јер "не воли Косово".

"Иако не видим у овом тренутку разлог за такву дебату, јер се ситуација на Балкану није никако драматично променила радо ћу о његовом мишљењу разговарати са председником. Чешка подржава земље Западног Балкана, дакле и Србију на путу у Европску унију. Косово смо 2008. године признали де јуре и у интересу је наше безбедности и транспарентности наше спољне политике да ту ништа не мењамо", казао је Петшичек чешком листу Право.

"Чешка влада, која је одговорна за спољну политику земље, није променила свој став према Косову или било којој од земаља западног Балкана. Ми и даље у потпуности подржавамо дијалог између Србије и Косова и њиховог пута ка ЕУ", написао је Томас Петшичек на Твитеру.

Председник Посланичког дома чешког парламента Радек Вондрачек саопштио је поводом Земанове изјаве у Београду да је председник Земан само представио своје мишљење које заступа већ дуго и да га разуме али да би Чешка пре требало да подржава дијалог и сарадњу у региону Западног Балкана и да би о томе требало да разговарају чешки званичници на састанку за месец дана који је поменуо у Београду Земан.

"Повлачење признања је ствар сваке суверене државе, исто као и признање. Али не сматрам да би некако позитивно померило или решило стање на Косову", поручио је шеф доњег дома парламента из владајуће странке АНО Радек Вондрачек.

Председник горњег дома парламента, Сената, Јарослав Кубера казао је данас да ће то бити дебата ни о чему јер је председник Земан само то изјавио да се допадне Србима а нема никакву моћ да нешто по том питању уради.

На то да има само церемонијалну улогу и да се за спољну политику не пита шеф државе већ влада подсетио је данас у Београду и чешки министар унутрашњих послова, Јан Хамачек који је у пратњи председника Земана такође у Београду. ;

"Став председника према Косову је дуго већ познат. Спољна политика је у надлежности владе. О признању је ;одлучила влада Мирека Тополанека. Било какви други кораци су опет у надлежности владе", казао је Хамачек.

Опозициона Хришћанска демократска унија-Чешка народна странка нема ништа против да се покрене расправа о признању Косова јер у време када је чешка влада 2008. године Косово признала чешки демохришћани били су против.

"Странка је била свесна да је то врло деликатна, осетљива ствар. Врло пикантно је то из уста председника, зато што када је био премијер, сложио се као премијер чланице НАТО да се бомбардује Београд управо због Косова. Не знам да ли да на то гледам као на некакво извињење српском народу за то што му је учинио у прошлости", казао је председник Одбора за европска питања у доњем дому парламента, демохришћанин Онџеј Бенешик.

Лидер чешких радикалних националиста из опозиционе странке Слобода директна демократија, Томио Окамура подржао је Земанову иницијативу и додао да и његова странка одбија да призна независност Косова.

"Потребно је да се поново размотри одлука владе која је прошлости признала Косово. Ми сматрамо да Чешка не би требало да признаје самозвану државу која је настала на темељима представника терористичке организације", казао је Окамура, јавља чешки јавни тв сервис ЧТ.

(Бета)

Видети још: Вучић: Србија жели да буде део ЕУ; Милош Земан: Сваки политичар треба да брани интересе своје државе, а не да буде марионета страних власти; За месец дана постављам питање да ли је могуће да Чешка повуче признавање Косова

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер