петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска делегација захтевала скидање заставе РС у палати у Бањалуци
Хроника

Турска делегација захтевала скидање заставе РС у палати у Бањалуци

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. јануар 2011.

Турска делегација затражила је непосредно пред почетак састанка са српским чланом Председништва БиХ Небојшом Радмановићем скидање ентитетске заставе из сале за састанке у палати у Бањалуци, што Радмановић није прихватио након чега је и отказао састанак. Додатни мотив за отказивање састанка било је и кашњење турске делегације 75 минута на већ померени термин, што је, како је саопштено из кабинета Радмановића, непримерено понашање и дипломатски инцидент који ће свакако имати последице.

У саопштењу се наводи да је Радмановић прихватио да се састане у Бањалуци у Палати Републике са Давутоглуом, иако је тај састанак изненада и касно затражен са турске стране, што је неуобичајено у дипломатској пракси.

„У међувремену из Турске амбасаде су тражили померање састанка заказаног у 15.30 сати за пола сата касније, што је председавајући Председништва БиХ Небојша Радмановић такође прихватио. Након тога, када је и тај рок прошао, из турске делегације тражили су скидање заставе Републике Српске из сале за састанке које чине сталну поставу у Белом салону у Палати Републике“, наводи се у саопштењу.

Предсједавајући Радмановић, како је саопштено, није прихватио тај захтев и када је министар већ каснио 75 минута на већ померени састанак, отказао је заказани састанак са министром иностраних послова Турске.

БиХ представља кичму стабилности региона

Међутим, Давутоглуа је раније примио председник РС Милорад Додик који је рекао да је РС сигуран партнер у очувању мира на простору југоисточне Европе и изразио уверење да Турска има намере да подржи унутрашњи дијалог у БиХ, не фаворизујући никога. „То је нешто што смо желели да чујемо и што нас охрабрује да у наредним састанцима градимо атмосферу повјерења која треба да допринесе повећаном степену економске сарадње“, изјавио је Додик.

Давутоглу је, говорећи о потребним реформама у БиХ, нагласио да је потребно спровести одлуку суда у Стразбуру у предмету Сејдић и Финци те нагласио да је БиХ нека врста теста за све који живе у региону: „Она представља кичму стабилности региона. Овдје ће добра сарадња и миран суживот Срба, Бошњака и Хрвата бити добра вијест, не само за регион, него и за цео свијет.“

Додик добио позив да посети Турску

Додик је позвао Давутоглуа да током наредне посете одржи предавање у Бањалуци о темама о прошлости, садашњости и будућности, а заузврат је добио позив од турског шефа дипломатије да посјети Турску.

 Давутоглу, који борави у посети БиХ, пре посјете Бањалуци, разговарао је у Сарајеву са бошњачким чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем и представницима више политичких странака, а у вечерњим часовима посетио је Мостар, где се састао са председницима ХДЗ БиХ и ХДЗ 1990 Драганом Човићем и Божом Љубићем. Заједничка оцена је да Турска жели да да свој допринос напретку БиХ те да очекује скоро формирање власти као и напредак на путу ка ЕУ интеграцијама.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер