четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Београду одржан 38. протест "1 од 5 милиона"; Пружена подршка војним пензионерима којима се прети избацивањем из хотела "Бристол"
Хроника

У Београду одржан 38. протест "1 од 5 милиона"; Пружена подршка војним пензионерима којима се прети избацивањем из хотела "Бристол"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. август 2019.

Протест Један од пет милиона, који је вечерас почео нешто после 19 часова код теразијске чесме у Београду има за циљ, како је навео организатор, да покаже подршку и солидарност са војним пензионерима којима прети „избацивање на улицу“ из некадашњег хотела „Бристол“.

После одржаних говора кренуће протестна шетња централним градским улицама која ће се завршити код некадашњег хотела.

Удружење „Један од пет милиона“ је, у позиву, навело да се „данас ‘Бристолци’ боре за своје домове, и домове својих породица, како не би остали на улици“, а да их на то „приморава државе гасећи им струју, закључавајући улазе, намешајући им поплаве, али и другим нељуским чиновима“.

Такође, су навели да су станари хотела „ратни ветерани и њихове породице, људи који су били спремни свој живот да дају за државу, а након што су изгубили своје домове после рата, држава их је пре 20 годна сместила у хотел ‘Бристол’ привремено“.

Потпуковник у пензији, пилот на борбеном авиону Миле Делић војни пензионер који је вратио једнократну помоћ од 5.000 динара после умањења пензија, рекао је да је то његов чин борбе против тираније Александра Вучића, “да покажем да има јос људи који мисле”.

„Пензионерима се подмеће да су они изабрали ову власт, а нико није глуп и луд да гласа за онога који га окрутно пљачка, рекао је Делић.

„Најагилнији у одбрани пљачке је онај који би требало да штити пензионере и ПИО фонд, Милан Кркобабић, а он ме подучава шта сам могао да купим за оних 5.000. Знао је да каже ако не гласамо за Вучића да не чекамо поштара“, рекао је Делић.

 Делић је рекао да стално позива пензионере да изађу у великом броју и гласају против ове власти и Вучића или да бојкотују изборе “па нек пропадну”. Он је критиковао намеру власти да продају бање по Србије, пословање ПИО фонда и ко су највећи дузници, попут ЕПС и Града Београда. „Међу војним пензионерима је 3.800 бескућника који су редовно отплатили и откупили своје станове у бившим републикама, којима је речено да иду у Србију, где су дошле и те њихове паре у Народну банку, па у војни сервис. Где су те паре“, упитао је Делић.

Он је критиковао заштитника грађана, који је рекао да не зна ко је одговоран и чија је надлежност хотел “Бристол”. „Па што си излазио на терен ако не знаш да играш мајсторе, нагласио је Делић. „Бристолци“ се боре за своје домове и домове својих породица како не би остали на улици, а на то их приморава држава гасећи им струју, закључавајући улазе, намештајући поплаве али и другим нељудским чиновима.

Како су почели протести

Подсетимо, први грађански протест одржан је 30. новембра у Крушевцу, неколико дана након што је лидер Левице Србије Борко Стефановић нападнут пре одржавања трибине у том граду. Дан након напада, Стефановић је на конференцији за новинаре показао своју кошуљу окрвављену у том нападу, па је прва протестна у Крушевцу одржана под називом “Стоп крвавим кошуљама”.

Недељу дана касније, 8. децембра, шетња је први пут организована и у Београду. Од тада, грађани сваке суботе шетају централним градским улицама, а једини изузетак је био 16. јануар, среда, када је, на годишњицу убиства организована шетња за Оливера Ивановића. Окупљени су тада у тишини прошетали до Храма Светог Саве, где су запалили свеће.

На самом почетку, и протест у Београду носио је назив “Стоп крвавим кошуљама” да би након неколико шетњи главна парола постала “1 од 5 милиона”.

(Агенција)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер