четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У центру Беча протести због одлуке Бечке надбискупије о поклањању цркве СПЦ-у
Хроника

У центру Беча протести због одлуке Бечке надбискупије о поклањању цркве СПЦ-у

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. новембар 2010.

Против одлуке бечке надбискупије да преда римокатоличку цркву Нојлерхенфелд Српској православној цркви, у центру Беча протествовало више десетина Аустријанаца и Пољака римокатоличке вероисповести.

Неколико десетина римокатолика, Аустријанаца и Пољака, протестовало је у центру Беча против одлуке Бечке надбискупије да преда римокатоличку цркву Нојлерхенфелд Српској православној цркви.

Активисти, који желе и даље да користе ту цркву, окупили су се испред бечке катедрале Штефансдом, и транспарентима, плакатима и певањем црквених песама исказали незадовољство одлуком о предаји цркве Нојлерхенфелд српској православној парохији у Бечу.

Демонстрације, пропраћене великим медијским интересовањем, организовали су црквени савет Нојлерхенфелда и пољска црквена општина.

"Ми смо против поклањања наше цркве, јер имамо парохију преко 250 година, и ја посећујем ову цркву преко четири деценије", рекао је суорганизатор протеста Герхард Грин, додајући да му није јасно зашто се жива црква поклања или продаје.

Свештеник катедрале Штефансдом Тони Фабер назвао је одлуку Бечке надбискупије назвао "знаком снажног екуменизма". Фабер је рекао да се нада да српска браћа и сестре неће бити обесхрабљени протестом, јер то не представља верски рат већ само испољавање неслагања католика из Нојлерхенфелда.

Савет није пристао на одлуку надбискупије

Црквени савет Нојлерхенфелда негира, да је икада донео одлуку о спајању са другом црквом у овом делу Беча.

"Црквени савет није ни у једном тренутку пристао на одлуку надбискупије. Шта више, ми смо наше неслагање са одлуком о затварању једне живе црткве пренели кардиналу", рекао је члан црквеног савета Карл Вормастек, и додао да црква постоји 250 година и има пуно верника, као и да је то најживља црква у овом делу Беча, јер недељом мисе посећује преко 750 људи.

"Што се тиче СПЦ, честитам на веома фер односу", додао је Вормастек, наводећи да је црквени савет прикупио преко 1.000 потписа против одлуке надбискупије и најавио да ће протести бити настављени.

Надбискупија у Бечу ће, и поред протеста, своју цркву у 16. бечком округу предати Српској православној цркви. СПЦ ће цркву и просторије Нојлерхенфелда доботи на поклон, без икаквих скривених противуслуга.

Пољски верници неће бити протерани из те цркве, већ ће парохија наставити да постоји, иако ће њен свештеник убудуће служити у суседној цркви. Пољаци себе представљају као "жртвено јагње", а у медијима многи говоре о "верском рату" који је избио због одлуке надбискупије.

СПЦ у Бечу није желела да коментарише протесте Пољака, истичући да им је саговорник Бечка надбискупија и да не желе да се мешају у овај спор.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер