Početna strana > Hronika > U Memorijalnom centru u Potočarima održava se komemoracija povodom 25 godine od zločina u Srebrenici
Hronika

U Memorijalnom centru u Potočarima održava se komemoracija povodom 25 godine od zločina u Srebrenici

PDF Štampa El. pošta
subota, 11. jul 2020.

 POTOČARI - Intoniranjem himne Bosne i Hercegovine u Potočarima je danas počela komemoracija stradalima u Srebrenici u julu 1995. godine.

Nakon intoniranja himne prisutni su molitvom i minutom ćutanja odali počast stradalima, piše portal Kliks, navodeći da zbog epidemioloških mera, komemoraciji ne prisustvuju strane delegacije i diplomate.

Polaganje cveća planirano je za 12.00 časova u sakralnom delu Memorijalnog centra, kada će biti i odata pošta stradalima, nakon čega sledi verski deo komemoracije, a nesto kasnije je predviđeno da budu sahranjeni posmrtni ostaci devet identifikovanih osoba, navodi RTRS.

Organizatori komemoracije pozvali su građane da se pridržavaju epidemioloških mera i da ne dolaze u velikom broju u Potočare, koje mogu da posete bilo koji drugi dan u godini i tako daju doprinos da ne dođe do eventualnog prenošenja virusa korona i izbijanja novog žarišta.

Zbog toga nije organizovan dolazak autobusima, a i međunarodni zvaničnici će putem video-poruka odati poštu nastradalima.

Komemorativni skup u Potočarima obezbeđuje Policija Republike Srpske uz podršku svih bezbednosnih struktura u BiH. Na ovom području od juče je izraženo pojačano prisustvo pripadnika snaga bezbednosti.

Subašić: Oni koji su počinili genocid uvek će biti proganjani

Predsednica Udruženja "Majke Srebrenice i Žepe" Munira Subašić je na današnjoj komemoraciji poručila onima koji su počinili genocid da će uvek biti proganjani.

"Mi ćemo vas proganjati i nikad nećemo posustati, uvek će biti neko ko će vas ganjati. To je naše pravo i obaveza. Dobro zapamtite - ne postoji mesto gđe se možete sakriti, a da vas mi ne možemo pronaći", istakla je Subašić.

Ona je poslala poruku i onima koji negiraju genocid, navodeći da nikada neće uspeti u svojoj nameri, jer se majke Srebrenice "nikada neće umoriti".

Subašić je pozvala Savet za primenu mira u BiH (PIC) da donese Zakon o negiranju genocida u BiH.

"Time ćete poraziti ratne huškače i zaštiti nasleđe koje ste nam ostavili, a to je Dejton. Zar ćete dozvoliti da na svaki naš pokušaj da donesemo zakon, Rusija stavlja veto kao što je UN-u", navela je ona.

Poslala je i poruku političarima u BiH i regiji. "Gradite mir, gradite poštovanje i poverenje, budite primer, mi ćemo vas podržati. Bez istine i pravde nema mira", naglasila je Subašić.

Pozvala je Srbiju da izruči osobe optužene za ratne zločine, koji se, kako je navela, kriju tamo, a sumnjiče se za činjenje genocida.

Samo tako će se opravdati da nisu projektovali i planirali genocid i rat u BiH. Pozivamo Vučića koji je najodgovorniji, jer daje utočište zločincima u Srbiji, štaviše, nagrađuje ih", kazala je Subašić.

Fejzić: Incko da nametne zakon o zabrani negiranja genocida

Predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 25. godišnjice genocida u Srebrenici i zamenik načelnika Srebrenice Hamdija Fejzić izjavio je na komemoraciji u Potočarima da kultura sećanja nalaže da se ne zaboravi i da se podseća da je u Srebrenici počinjen genocid nad Bošnjacima Podrinja.

"Danas smo ovde da sa ovoga mesta, gde je počinjen genocid, pošaljemo poruku da se nikome i nikad ne ponovi Srebrenica 1995. Ovde smo naše dece da znaju, da se čuje o genocidu u Podrinju, da pamtimo žrtve, da generacije prenose novim naraštajima istinu i da se ta istina nikada ne zaboravi", kazao je Fejzić.

Naveo je i da se u školama Republike Srpske ne uči istina o Srebrenici, koja je, kako je naglasio, dokazana činjenicama i presudama, kao ni da se ta istina neće čuti ni na kojem nivou vlasti u RS.

On je ponovo pozvao da BiH donese zakon o zabrani negiranja genocida, ocenivši da, ako to ne mogu učiniti vlasti BiH, taj zakon može nametnuti visoki predstavnik u BiH, "jer to je najmanje što može da učini za žrtve i za pravdu".

Incko: Virus ne može sprečiti okupljanje plenenitih srca

Virus ne može sprečiti okupljanje plemenitih srca da se danas sećaju i mole za žrtve, rekao je visoki predstavnik Valentin Incko u današnjem obraćanju javnosti povodom obeležavanja 25. godišnjice genocida u Srebrenici.

"Danas na večni počinak ispraćamo devetero ljudi, a mnogo je onih čija tela nikad nisu pronađena", naveo je Incko.

Visoki predstavnik je zamolio sve one koji imaju informacije koje bi mogle pomoći u pronalasku ostalih žrtava, da se obrate institucijama i pomognu im u potrazi.

"Dati ime studentskom domu po ratnom zločincu je neljudski, a ujedno je i izrugivanje pravim ljudskim vrednostima", ocenio je Incko, aludirajući na to što je studentski dom na Palama nazvan po haškom osuđeniku Radovanu Karadžiću.

On je pozvao nadležne institucije da promene naziv tog studentskog doma u ime budućnosti i novih generacija.

Visoki predstavnik je dalje rekao da su u prenošenju istine o Srebrenici najviše učinile "herojske majke Srebrenice".

"One zaslužuju naše divljenje i našu podršku. Jedna od njih je bila pokojna Hatidža Mehmedović, koja je svoje blago, kako je nazvala svoju porodicu, pokopala u Potočarima. Znala bi reći: 'Samo da kažu da im je žao što su to učinili ili, bar, da im vidim na licu, u oku, da se kaju. Mom srcu bi bilo lakše'", kazao je Incko.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner