четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удружење Срба из Хрватске: Oчекујемо да Србија одговори противтужбом
Хроника

Удружење Срба из Хрватске: Oчекујемо да Србија одговори противтужбом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. децембар 2009.

Удружење Срба из Хрватске саопштило је данас да избегли и прогнани Срби из Хрватске очекују да Србија одговори Хрватској противтужбом, јер сматрају да би чињенице изнете пред Међународним судом правде у Хагу за њих биле сатисфакција за све проживљено.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је прошле седмице, након сусрета са Србима из региона, да са контратужбом не треба журити већ да треба "радити постепено и мудро, јер се на тај начин може остварити успех, као што је то био случај са подношењем кандидатуре за чланство у Европској унији или визном либерализацијом".

Удружење избеглих и прогнаних подсећа да је Хрватска поднела тужбу против Србије за геноцид, па би, сматрају они, било најсврсисходније да и Србија одговори протутужбом."Уместо тужбе против Хрватске за етничко чишћење крајишких Срба у злочиначким акцијама 'Бљесак' и 'Олуја', 1995. године, и почињених злочина усташа над Србима за време Другог светског рата уследила су извињења са српске стране", наведено је саопштењу Удружења Срба из Хрватске.

Притом је наведено да Хрватска "у континуитету наноси сталне ударце српском народу и његовој матичној држави Србији, а да онда, да парадокс буде већи, тужи Србију за геноцид. Избегли и прогнани Срби сматрају да би чињенице пред Међународним судом правде у Хагу биле сатисфакција за све оно што су доживели у Хрватској у којој су, до 1990. године, живели као суверен и конститутиван народ када су избачени из устава и претворени у националну мањину.

Удружење указује да Хрватска мора да одговара за "сва зла која је починила и да нико нема право да је амнестира од те одговорности".

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер