петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ухапшен бивши власник Меридиан банке
Хроника

Ухапшен бивши власник Меридиан банке

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. август 2010.

Ухапшени Томислав Ђорђевић из Новог Сада, његова ћерка Дубравка и још петоро сарадника због сумње да су незаконито узели 2,5 милиона евра

Криминалистичка полиција ухапсила је бившег власника Меридијан банке Томислава Ђорђевића (60) из Новог Сада, његову ћерку Дубравку (32) и још петоро њихових сарадника због сумње да су неовлашћено присвојили око 2,5 милиона евра. Ђорђевић и његова група ухапшени су због малверзација у пословању предузећа „Рибарско газдинство" из Београда.

Ухапшена група се терети да је незаконито препродавала имовину „Рибарског газдинства" без сагласности Агенције за приватизацију и тако оштетила државу за више од 2,5 милиона евра. Агенција је раскинула уговор са Ђорђевићем који није ни плаћао рате за купљено предузеће.

Имовина за „џ"

Директор полиције Милорад Вељовић каже да су осумњичени продавали и изнајмљивали некретнине „Рибарског газдинства" испод тржишне вредности, да би фирма отишла у стечај!

Батинама до „Фонтане" у Врњачкој бањи

Име Томислава Ђорђевића доводило се у везу са инцидентима око продаје хотела „Фонтана" у Врњачкој Бањи. Тада су медији извештавали да је обезбеђење бизнисмена Томислава Ђорђевића и Јована Пејчића, који су заједно учествовали и у приватизацији хотела „Праг" у Београду, пребило члана Акцијског фонда предузећа „Фонтана" Владимира Николића.

- С њима је био Томислав Ђорђевић, један од „Фонтаниних" акционара. Он је показао руком на мене, а његови људи, ошишани до главе и снажни, почели су бесомучно да ме туку. Било их је шесторица. Ударали су ме рукама и ногама по глави и телу. Неколико минута су ме тукли, а онда су напустили канцеларију - рекао је тада Николић.

Према подацима Пресса, Ђорђевић је 2006. купио „Рибарско газдинство" које у власништву има рибњаке, локале и зграде по читавој Србији. Према уговору са Агенцијом за приватизацију, он се обавезао да годишње не сме да отуђи више од 10 одсто имовине, али од 2007. и 2009. продао је 30 одсто фирме и то по вишеструко нижим ценама од тржишне.

- Велики део имовине „Рибарског газдинства" куповало је предузеће ДТД „Рибарство" Бачки Јарак, чији је власник такође Ђорђевић, тако да је он фактички сам себи продавао имовину. Локали су продавани и по 10 пута нижој цени од тржишне и све је плаћамо надуваним рачунима фирме из Бачког Јарка - кажу у МУП Србије.

Од хотела до Омеге

Према информацијама из полиције, на овај начин отуђена је имовина у Смедереву, Београду, Јагодини, која је припадала приватизованом предузећу.

Чак 15 локала је продато за само девет милиона динара, а процена је да само један локал у Смедереву вреди више од тога. Продавани су и рибњаци, опрема, стварана су лажна, надувана потраживања која су плаћана имовином „Рибарског газдинства". На овај начин ово предузеће оштећено је за око 230 милиона динара - кажу у полицији.

Према полицијским подацима, Томислав Ђорђевић је купио хотелско предузеће „Фонтана" из Врњачке Бање, али је уговор раскинут јер није уложио потребна три милиона евра. Слично се догодило и са хотелом „Праг" у Београду.

Продаја банке и Божидар Ђелић

Томислав Ђорђевић је постао познат по томе што је 2005. продао Меридијан банку француској Креди агрикол банци, коју је тада заступао Божидар Ђелић, актуелни потпредседник Владе. После куповине Ђелић је био и председник Управног одбора банке, а од Француза је добио и акције Меридијан банке које су незванично вределе 11 милиона евра!

Ђорђевић је власник хотела „Нови Сад", а на мети полиције наћи ће се и пословање његове „офшор" фирме „Ариоус", која се појављује у свим пословима Ђорђевића. Истрага против Ђорђевића могла би да утврди његову умешаност у аферу „Агрожив", јер је Меридијан банка као један од повериоца тражила 350 милиона динара од „Агрожива" и готово га отерала у стечај. Вештачење у овом случају радио је Завод за судска вештачења, који је такође у власништву породице Ђорђевића.

Према сазнањима Пресса, полиција ће испитати и везе Ђорђевића са пословима Миломира Јоксимовића, познатијег као Миша Омега.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер