среда, 06. децембар 2023.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Украјински војни аналитичар: Западне технике ратовања су застареле због распрострањености јефтиних дронова. Много западног оклопа овде не функционише јер није створено за свеобухватни рат
Хроника

Украјински војни аналитичар: Западне технике ратовања су застареле због распрострањености јефтиних дронова. Много западног оклопа овде не функционише јер није створено за свеобухватни рат

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. септембар 2023.

Нека од модерних тешких оружја Запада нису погодна за сукоб у Украјини јер је њихов дизајн обликован деценијама борби у којима су учествовали много слабији противници, објавио је у четвртак Вол Стрит журнал.

„Много западног оклопа овде не функционише јер није створено за свеобухватни рат, већ за сукобе ниског или средњег интензитета“, изјавио је украјински војни аналитичар по имену Тарас Чмут. „Ако га баците у масовну офанзиву, једноставно неће радити.

Његово мишљење је једно од неколико које је навео ВСЖ, јер је тврдио да је распрострањеност јефтиних дронова у Украјини толико утицала на борбе да приступи које промовише НАТО једноставно не могу да функционишу тамо.

САД и њихови савезници су током година обучили десетине хиљада украјинских војника. Овог лета су очекивали да ће Украјинци употребити своје вештине и западно оружје и пробити руске одбрамбене линије на југу линије фронта, према извештајима медија.

Врста маневара комбинованог наоружања које је Вашингтон заговарао „можда више није могућа у принципу“, сугерише ВСЖ. Дронови брзо откривају било какву значајну силу, изазивајући ватру. А камиказе варијанте су у стању да онеспособе много скупље системе оружја.

Чмут, чија фондација Come back alive прикупља средства за набавку дронова за украјинску војску, изјавио је да би западним земљама било боље да обезбеде већу количину јефтинијих, једноставнијих система.

Сличне украјинске притужбе на претпоставке НАТО-а објавио је Ле Монде у среду. Француски лист је интервјуисао трупе на линији фронта о користи – или недостатку – обуке коју су добили од страних спонзора.

Једна анегдота коју је поменуо Монд тврдила је да је регрут обучен у Немачкој морао да буде враћен, јер је знао само да управља формацијом колоне. Кијев је престао да их користи након што је претрпео велике губитке у почетном нападу против Русије у јуну.

„У више наврата сам им говорио да се приручници НАТО-а не односе на Украјину“, изјавио је један војник о својој обуци у Енглеској. „Њихов одговор је био да је тако, све је било унапред одређено.

„Наши војници су искуснији од оних који би требало да их обучавају. Многи од њих се боре већ десет година”, рекао је други. „Далеко смо далеко од НАТО стандарда.

Кијев је окривио недостатак западне подршке у вези са својом летњом контраофанзивом за своје досадашње запањујуће резултате. Амерички званичници које медији цитирају тврдили су да је Кијев непотребно трошио ресурсе, одбијајући да концентрише снаге за одлучујући удар, и да је био превише несклон жртвама.

(Восток)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер