четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Улагања Русије у економију Србије достићи ће милијарду долара
Хроника

Улагања Русије у економију Србије достићи ће милијарду долара

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. август 2009.

Укупне руске инвестиције у економију Србије од 2000. до краја ове године износиће више од милијарду долара, наводе руски извори. Тако се ова земља сврстала међу највеће инвеститоре у Србији.

Највише је уложено у нафтни сектор, а нафта је истовремено и највећа ставка у спољнотрговинској размени с овом земљом.

Једна од првих већих приватизација у Србији била је продаја „Беопетрола” руском предузећу „Лукоил” за 117 милиона долара, а нафтна прича заокружена је почетком ове године када је пакет од 51 одсто акција „НИС”-а продат „Гаспромњефту” за 400 милиона евра.

Руске фирме су искључиво куповале предузећа, а за гринфилд инвестиције нису били заинтересовани. Једино се Московска банка која је прошле године добила дозволу за рад може подвести под овај вид улагања. Било је, истина, најава да ће на наше тржиште доћи и „Гаспром банка”, али то још није реализовано.

Једно од већих улагања било је и руске компаније „Метропол” која је пре неколико година на берзи купила већински пакет акција најстарије српске туристичке агенције „Путник” за 38 милиона евра.

На листи предузећа која су у процесу приватизације купиле руске фирме су и „Икарбус”, чији је купац фирма „Автодентал” за седам милиона евра, затим „Гоша” из Смедеревске Паланке коју је руски конзорцијум платио четири милиона евра, „Фабрика котрљајућих лежајева” из Темерина која је плаћена милион евра, затим фирма „Јарменовци” из истог места коју је Мухмад Ахматович Маргошвили купио за 56.000 евра.

Руси су пазарили и фабрику „Јастребац” у Нишу, као и предузеће за производњу бакарних цеви у Мајданпеку.
Руска компанија „Бумбаш” била је прворангирана на тендеру за продају „Прве петолетке” из Трстеника, али је на крају одустала од куповине те компаније за коју су нудили пет милиона евра.

У два случаја са руским купцима раскинут је уговор о приватизацији. „Фабрика коже” Ужице продата је 2003. године конзорцијуму који је предводио Степан Гаспарјан за 116.000 евра, а уговор је раскинут јануара 2007. године. „Фадип” из Бечеја продат је августа 2007. године за 617.000 евра предузећу „Металорукав”, а уговор је раскинут у априлу ове године.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер