Početna strana > Hronika > Ulaganja Rusije u ekonomiju Srbije dostići će milijardu dolara
Hronika

Ulaganja Rusije u ekonomiju Srbije dostići će milijardu dolara

PDF Štampa El. pošta
subota, 08. avgust 2009.

Ukupne ruske investicije u ekonomiju Srbije od 2000. do kraja ove godine iznosiće više od milijardu dolara, navode ruski izvori. Tako se ova zemlja svrstala među najveće investitore u Srbiji.

Najviše je uloženo u naftni sektor, a nafta je istovremeno i najveća stavka u spoljnotrgovinskoj razmeni s ovom zemljom.

Jedna od prvih većih privatizacija u Srbiji bila je prodaja „Beopetrola” ruskom preduzeću „Lukoil” za 117 miliona dolara, a naftna priča zaokružena je početkom ove godine kada je paket od 51 odsto akcija „NIS”-a prodat „Gaspromnjeftu” za 400 miliona evra.

Ruske firme su isključivo kupovale preduzeća, a za grinfild investicije nisu bili zainteresovani. Jedino se Moskovska banka koja je prošle godine dobila dozvolu za rad može podvesti pod ovaj vid ulaganja. Bilo je, istina, najava da će na naše tržište doći i „Gasprom banka”, ali to još nije realizovano.

Jedno od većih ulaganja bilo je i ruske kompanije „Metropol” koja je pre nekoliko godina na berzi kupila većinski paket akcija najstarije srpske turističke agencije „Putnik” za 38 miliona evra.

Na listi preduzeća koja su u procesu privatizacije kupile ruske firme su i „Ikarbus”, čiji je kupac firma „Avtodental” za sedam miliona evra, zatim „Goša” iz Smederevske Palanke koju je ruski konzorcijum platio četiri miliona evra, „Fabrika kotrljajućih ležajeva” iz Temerina koja je plaćena milion evra, zatim firma „Jarmenovci” iz istog mesta koju je Muhmad Ahmatovič Margošvili kupio za 56.000 evra.

Rusi su pazarili i fabriku „Jastrebac” u Nišu, kao i preduzeće za proizvodnju bakarnih cevi u Majdanpeku.
Ruska kompanija „Bumbaš” bila je prvorangirana na tenderu za prodaju „Prve petoletke” iz Trstenika, ali je na kraju odustala od kupovine te kompanije za koju su nudili pet miliona evra.

U dva slučaja sa ruskim kupcima raskinut je ugovor o privatizaciji. „Fabrika kože” Užice prodata je 2003. godine konzorcijumu koji je predvodio Stepan Gasparjan za 116.000 evra, a ugovor je raskinut januara 2007. godine. „Fadip” iz Bečeja prodat je avgusta 2007. godine za 617.000 evra preduzeću „Metalorukav”, a ugovor je raskinut u aprilu ove godine.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner