четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Велика превара" потреса свет
Хроника

"Велика превара" потреса свет

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. децембар 2008.

Финансијске институције широм света настоје да установе колико су изгубиле у оквиру потенцијално највеће индивидуалне проневере у историји.

Афера је избила на видело после хапшења америчког брокера Бернарда Мејдофа, већ деценијама једног од најпознатијих ликова са Вол стрита. Против Мејдофа је у петак, наиме, подигнута оптужница због наводне проневере укупно 50 милијарди долара, кроз инвестициони фонд којим је управљао.

Према ономе што је до сада познато, Мејдоф је организовао компликовану - у основи пирамидалну - шему у којој је, уместо да новац врти на берзама, старим инвеститорима исплаћивао новац нових. Цео систем срушио се када су, због потреса на берзама, и нови инвеститори почели да повлаче свој новац.

Мејдоф је, тврди се у оптужници, све признао својим најближим сарадницима, наводећи да је "готов" и да је цела његова каријера заснована на, као је рекао, "великој лажи".

На списку његових жртава су и нека велика имена, објашњава BBC-јев новинар Себастијан Ашер:

"Највећа шпанска банка Сантандер је саопштила да би један од њених фондова могао да изгуби и до три миљијарде долара, док француски гигант БНП-Париба очекује губитке од близу пола милијарде долара. Погођена је и британска банка Ројал банк ов Скотланд, а страхује се да би губици могли да захвате и финансијске институције у Италији и Јапану", каже Ашер.

Губитке бележе и многе мање финансијске институције и фондови, међу њима и лондонски Бремдин, којим управља једна од најпознатијих жена у британским финансијским круговима, Никола Хорлик.

Афера Мејдоф, по њеним речима, отвара нова питања везана за начин на који банке располажу новцем који им је поверен:

"Људи су јако забринути због понашања банака. Банке су презадужене, превише новца су позајмиле погрешним људима - Мејдоф је само један од примера за то. Где је била ревизорска контрола када му је Сантандер давао новац? Како су могли да се упусте у тај посао пре него што су проверили да ли његов фонд има новац који тврди да има? То је просто невероватно", каже Хорлик за BBC.

Највећи кривац за случај Мејдоф је, по Николи Хорлик, Комисија за хартије од вредности САД - америчко тело за финансијски надзор које једино има увид у књиге финансијских институција.

"Јако ме чуди да је Комисија колико прошле године била у Мејдофовој фирми и оценила да је све у реду. Како је то могуће, када је сам Мејдоф наводно признао да је већ годинама, ако не и деценијама, варао инвеститоре? Колико је тешко затражити увид у книге и утврдити да ли он заиста располаже са 17 милијарди долара, како је тврдио? То им је посао. Ја се, као шеф инвестиционог фонда ослањам на њихове процене - ја немам право да тражим књиге. Изневерили су, дакле и мене и моје инвеститоре", каже на крају разговора за BBC Никола Хорлик.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер