Хроника

Венсан Дежер: Не могу да проричем да ли ће и даље бити могућа политика „и Косово и ЕУ”

Штампа
петак, 02. март 2012.

БЕОГРАД –Шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер изјавио је данас да и Србија и ЕУ треба да раде на томе како би што пре почели преговори за чланство у Унију и изразио очекивање да предстојећи избори у Србији неће успорити тај процес.

Дежер је задовољан постигнутим резултатима и сматра да је добијање статуса кандидата за чланство Србије у ЕУ је „добра вест”.

Он је гостујући на ТВ Б92 изразио наду да ће до краја године доста тога да се уради на добијању датума за почетак преговора, без обзира на то што Србији предстоје избори. Такође је указао и да Београд треба да настави дијалог са Приштином, ради на реформи правосуђа и на изради нове Стратегије за борбу против корупције.

Дежер је напоменуо, да је важно да Србија што више уради до 15. септембра, када Европска комисија завршава свој годишњи извештај о напретку, али да је могуће, тај извештај сачинити и после тог датума.

Дежер је рекао да на даљем путу Србије ка европским интеграција, у оквиру дијалога Београда и Приштине треба да се постигну договори о енергетици и телекомуникацијама, што је био јасан захтев Европске комисије у октобру прошле године.

„Веома је битно да видимо и да Еулекс може да испуњава своја овлашћења на Косову, али и примену досадашњих постигнутих договора”, рекао је Дежер.

Он је објаснио да ће ЕУ приликом отварања претприступних фондова ставити акценат на образовање, социјалну инклузију, заштиту животне средине, транспорт, пољопривреду и рурални развој, али да је за то потребно обезбедити добре пројекте, наводећи да ЕУ годишње у Србију улаже око 20 милиона евра.

На питање које користи ће грађани Србије имати од статуса кандидата, Дежер је рекао да постоје разне врсте, међу којима су политичке, али и то што грађани већ сада могу на основу Закона о реституцији да траже враћање одузете имовине.

„Од јуче грађани могу да поднесу захтев за повраћај имовине, на основу закона који су чекали и 10 година. Све су то предности процеса придруживања Унији”, напоменуо је Дежер.

Упитан да ли је у даљем процесу европских интеграција могућа политика „и Косово и ЕУ”, Дежер је рекао да он не може да прориче будућност.

„Јучерашњом одлуком о кандидатури имамо јасан циљ да се преговори што пре отворе. Ми смо спремни, али мора да буде спремна и Србија за почетак преговора. Знамо да ће избори бити, а то значи и да у то време влада неће моћи да настави са започетим послом пуним капацитетом”, истакао је Дежер.

Професор Факултета политичких наука и бивши амбасадор Србије у Паризу Предраг Симић сматра да неће бити могуће формирати владајућу већину после парламентарних избора која не би била заснована на политици „и Косово и Европа”, која је и довела Србију до кандидатуре.

„Мислим да се већина без те политике не може направити. Не видим алтернативу тој политици у догледно време”, рекао је Симић.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]