петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: Србија да учи о ЕУ интеграцијама из искустава Црне Горе и Албаније
Хроника

Венсан Дежер: Србија да учи о ЕУ интеграцијама из искустава Црне Горе и Албаније

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Влада Србије на првој наредној седници разматраће годишњи извештај Европске комисије о напретку Србије. Шеф Делегације ЕУ у Србији, Венсан Дежер, уручио је премијеру Мирку Цветковић извештај уз поруку да власти у Србији, упркос постигнутом напретку, имају још пуно изазова пред собом

Годишњи извештај Европске комисије о напретку Србије у процесу европских интеграција констатује велики напредак у односима Србије и ЕУ, али и поставља пред српску владу, парламент и администрацију низ изазова на којима треба додатно радити, поручио је данас шеф Делегације ЕУ у Србији.

Уручујући премијеру Србије Мирку Цветковићу годишњи извештај Европске комисије, Дежер је рекао да се на примеру Црне Горе и Албаније може видети колико је то тежак процес у коме треба испунити много ствари:

"За ове две земље завршетак овог процеса је планиран за јесен 2011-те године, што представља изузетну могућност и за Србију. Да, пре свега, доста тога научи из искустава Црне Горе и Албаније, али и да се сама на најбољи начин припреми."

Оцењујући да извештај Европске комисије уочава и значајан напредак Србије у многим областима, премијер Мирко Цветковић је најавио да ће Влада сачинити акциони план који ће омогућити да Србија постигне напредак и у областима на које Европска комисија износи примедбе:

"Тај извештај, будући да је позитиван, нама даје импулс да све оно што је евидентирано као лоше, односно као нешто где треба да се добатно ради, да ћемо на томе радити."

Коначни план је добијање статуса кандидата до краја 2011. године, истакао је премијер и додао да се извештај Европске комисије, уручење упитника и рад на њему, уклапају у тај, како је рекао, амбициозан, али остварив план.

А како сматра потпредседник Владе Божидар Ђелић Акциони план представља реформски програм за следећу годину, пре свега за прву половину 2011. године:

"Успех није загарантован јер видимо да оне земље које су почеле процес мало раније попут Албаније и Црне Горе, нису дошле до нивоа преговора са ЕУ. Албаније није добила статус кандидата, а Црна Гора којој овде честитамо за добијање статуса кандидата, има још пуно посла пред собом да почне да преговара."

Како је објаснио Божидар Ђелић, највећи део посла из Акционог плана треба испунити до јуна идуће године, јер то је време када Европска комисија почиње да саставља годишњи извештај о напретку.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер