Хроника

Венсан Дежер: Србија треба што пре да изабере главног преговарача са ЕУ

Штампа
понедељак, 22. јул 2013.

Београд -- Европска унија увелико ради на припремама за преговоре са Србијом. Требало би што пре да изабере главног преговарача, каже Венсан Дежер.

Одлазећи шеф мсије ЕУ у Београду од реконструкције владе очекује да "улије нову енергију" у владин тим и да тај тим уз помоћ ЕУ направи снажну реформску агенду и спроведе све што је неопходно.

"Не можемо почети са скринингом у септембру ако Србија нема главног преговарача", рекао је је Дежер за "Блиц", напомињући да то није лак посао.

"Није једноставно изабрати адекватног преговарача јер је потребно наћи комплексну личност која у себи обједињује широко знање о европским пословима, способна је да се удуби у свако од 35 поглавља о којима се преговара, а истовремено има ауторитет код министара и ужива подршку лидера владајуће коалиције", рекао је Дежер.

То, како је рекао "не мора да буде нестраначка личност, али треба да буде неко око чијег избора ће постојати консензус због тога што има искуство, знање, због тога што је експерт и има капацитет да брани интересе Србије".

Поводом оцена да ЕУ за Србију уводи нова правила игре тиме што у поглавље 35 уводи питање нормализације односа са Косовом, Дежер каже да "Косово није нова тема."

"Веома смо задовољни резултатима дијалога Београда и Приштине и желимо да се нормализација односа настави истим темпом. Зато су у поглавље 35 убачена сва питања везана за то, укључујући имплементацију споразума и постизање нових" , рекао је амбасадор.

Када је реч о европским интеграцијама Србије, Дежер каже да су током претходне четири године учињени важни помаци, али да многе реформе нису спроведене онако како се очекивало, "на пример у области борбе против корупције или у правосуђу".

"Реформе у области владавине права су пресудне и треба их спровести на прави начин како би судство било независно. Мислим да се ту ствари мењају" ,рекао је он.

Такође, додао је Дежер, дубоке реформе које је требало спровести у економији још пре десет година "просто се не догађају".

"Погледајте квалификације које су пратиле приватизацију компанија, јавна предузећа, реформу пензионог система и здравства. Милсим да је сада неопходно вратити се на те реформе и прећи на њихову праву имплементацију", сматра европски званичник.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]