Хроника

Ветерани РС ће затражити оставку Вукчевића ако и Дивјак не буде процесуиран

Штампа
субота, 05. март 2011.

БАЊАЛУКА - Представници удружења ветерана из Републике Српске тражиће оставку главног тужиоца Србије за ратне злочине Владимира Вукчевића ако и бивши генерал Армије БиХ Јован Дивјак не буде процесуиран за злочине у Добровољачкој улици у Сарајеву.

 "РС не може више ништа вјеровати Србији у тој проблематици. Једино што нама преостаје је да формирамо Одјељење тужилаштва за ратне злочине РС и на тај начин припреми доказе и изврши све предрадње, да би Тужилаштво БиХ могло процесуирати овакве случајеве", изјавио је Срни Предсједник Борачке организације РС Пантелија Ћургуз.

Према његовим ријечима, сазрело је вријеме да Вукчевић поднесе оставку након пуштања на слободу Илије Јуришића, Ејупа Ганића и Тихомира Пурде.

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић рекао је да поздравља хапшење Дивјака, али да не вјерује да ће га Тужилаштво Србије процесуирати, односно да ће доживјети судбину Ејупа Ганића, Илије Јуришића и Тихомира Пурде.

"Неозбиљно је од Тужилаштва Србије да се поиграва са жртвама рата које су доживјеле стравичне злочине од тих људи да буду на крају разочаране и исфрустриране у правду. Ако се деси да Дивјак буде пуштен, главни тужилац Владимир Вукчевић треба да поднесе оставку", закључио је Митровић.

Предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић рекао је Срни да пуштањем на слободу Илије Јуришића, Ејупа Ганића и Тихомира Пурде, Тужилаштво Србије чини стравичну грешку према породицама жртава јер на тај начин неће бити задовољена правда.

"Ако Србија пусти на слободу Дивјака, у том случају главни тужилац Владимир Вукчевић мора поднијети оставку, а Србија распустити Тужилаштво за ратне злочине", закључио је Дукић.

Бивши генерал Армије БиХ Јован Дивјак ухапшен је на аеродрому у Бечу на основу Интерполове потјернице коју је расписала Србија, јавили су аустријски медији.

Србија је против пензионисаног генерала Дивјака подигла оптужницу, слично као у случају Ејупа Ганића. Ријеч је о потјерницама за 19 особа из БиХ под оптужбом да су у мају 1992. године починили ратни злочин над припадницима ЈНА у сарајевској Добровољачкој улици.

Припадници Армије БиХ 3. маја 1992. године у сарајевској Добровољачкој улици убили су 42, ранили 73 и заробили 215 припадника ЈНА. Министарство унутрашњих послова РС је Тужилаштву БиХ доставило извештај у којем се за злочин у Добровољачкој терети 15 лица.

(Срна)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]