среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Викиликс: "Америку брине подела Косова"
Хроника

Викиликс: "Америку брине подела Косова"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. децембар 2010.

Дел: "Време је да се заустави труљење"

Поверљиве америчке дипломатске депеше до којих је дошао интернет сајт Викиликс откривају озбиљну забринутост амбасадора Сједињених Држава у Београду и Приштини да би могло да дође до сталне поделе Косова, дуж тока реке Ибра.

 

Документи - који су се појавили у лондонском Гардијану - истовремено указују да званични Београд игра управо на поделу која би Србији омогућила да задржи север Косова.

У депеши коју је у Вашингтон послао почетком ове године амерички амбасадор у Приштини Кристофер Дел тражи да се под хитно предузму мере које би окончале српску контролу над севером.

"Време је да се престане са политиком неодлучности према питању севера и да се измени динамика која учвршћује поделу између севера и остатка Косова. Садашња ситуација је неодржива и она се погоршава. Време је да се заустави труљење" наводи амбасадор у Приштини.

Амбасада у Београду за то време извештава Стејт департмент у Вашингтону о упозорењима српских званичника да Срби на северу Косова никада неће пристати да живе под влашћу Приштине.

У тој депеши се цитира Јован Ратковић, спољнополитички саветник Бориса Тадића, који је америчкој амбасадорки Мери Ворлик рекао да Београд не покушава да промени реалност у којој живе косовски Албанци, али је и упозорио да ће покушај да се измени реалност у којој живе косовски Срби довести до дестабилизације.

Ратковић је експлицитно поменуо да Америка и ЕУ разматрају могућност војне интервенције, која би за циљ имала да север Косова стави под контролу Приштине.

"Преосетљиви Европљани"

Депеше такође указују да Београд управо игра на поделу - у једној од њих се преноси садржај разговора Тадићевог саветника са високим европским дипломатом Робертом Купером.

Ратковић ту признаје да ће Београд морати да се помири са чињеницом да више никада неће управљати Косовом, али наглашава да ће и Приштина морати да схвати да она неће успоставити своју власт северно од Ибра.

Америчке дипломате очито брине таква политика Београда према Косову - у једној од депеша се износи оцена да се под Тадићем Србија боље понаша и боље представља, али да је њена политика према Косову остала иста.

Амбасадор у Приштини Кристофер Дел упозорава централу у Вашингтону да постоји реална опасност од поделе Косова и оцењује да би се тиме поништила политика коју Америка води већ 10 година.

Америчке дипломате и у Београду и у Приштини у неколико наврата изражавају забринутост да се Европска унија недовољно супротставља подели и да би на то на крају могла и да пристане.

Београд је, како почетком ове године пише амерички амбасадор у Приштини, "мудро проценио да могућност сукоба узнемирава наше европске партнере и то представља ефикасну стратегију за одлагање реинтеграције севера".

Његова претходница Тина Кајданов је још прошле године упозорила да би, "преосетљиви Европљани" временом могли да пристану на поделу суочени са непопустљивошћу Београда и спремношћу српских екстремиста на северу Косова на конфронтацију.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер