четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виктор Орбан: Брисел да у расправе о будућности ЕУ укључи и Западни Балкан
Хроника

Виктор Орбан: Брисел да у расправе о будућности ЕУ укључи и Западни Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јануар 2020.

 Мађарски премијер Виктор Орбан предложио је у Прагу премијерима Пољске, Чешке, Словачке и Аустрије на самиту Вишеградске четворке са Аустријом да се захтева од Брисела да у будуће расправе о будућности Европске уније укључе и земље Западног Балкана, што су премијери В4 као заједнички став подржали.

"Изнео сам мађарски предлог премијеру Бабишу да као председавајући Вишеградске групе када буде организована конференција о будућности Европе да на њу позовемо и земље Западног Балкана које настоје да добију чланство, без обзира што још нису чланице ЕУ. Јер и њих се будућност Европе тиче", казао је на конференцији за новинаре на самиту В4 плус Аустрија премијер Орбан.

Мађарски премијер изразио је задовољство што су на данашњем самиту у Прагу премијери Пољске, Чешке, Словачке и Мађарске заједно са канцеларом Аустрије одредили нека кључна питања за сарадњу, уз климатску политику, безбедност и сузбијање нелегалне миграције пре свега на спољашњим границама Уније, такође и нужност проширења ЕУ.

"Пред нама је расправа која ће трајати у наредним месецима а можда и годинама, а то је конференција о будућности Европске уније. Ја поздрављам предлог премијера Орбана да о будућности ЕУ дискутују и земље Западног Балкана које морају да виде своју будућу перспективу у овом нашем ексклузивном друштву", рекао је словачки премијер Петер Пелегрини.

У формату В4 плус премијери Матеуш Моравјецки, Андреј Бабиш, Петер Пелегрини, Виктор Орбан и аустријски канцелар Себастијан Курц разговарали су пре свега о климатској политици и начину на који ће и они средњеевропски региони и земље чије индустрије зависе од угља и нечистих технологија модернизовати своје привреде да достигну климатску неутралност.

"Говорили смо и о фонду који треба да финансира одустајање Европе од угља. Сматрамо да је исправно да поједине државе пређу са угља на више еколошке начине снабдевања енергијом. За Аустрију је врло важно да се не помаже из тог фонда нуклеарна енергија, већ да се тим средствима помажу обновљиви извори", казао је на конференцији за новинаре током самита канцелар Курц.

Чешки премијер Бабиш и словачки премијер Пелегрини нагласили су, међутим, да у достизању климатске неутралности рачунају управо на доградњу нуклеарних електрана, јер без нуклеарне енергије одустајање од угља у Чешкој и Словачкој није могуће.

"Са радошћу могу да констатујем да наши партнери разумеју да различите стартне позиције истовремено морају да значе и различите изазове. То разумевање наше полазне позиције могло је да се наслути у почетном предлогу поделе средстава Фонда праведне трансформације и добра је вест, чак можда јако добра за Пољску. Зато што наши партнери у Европи разумеју да морамо да идемо много дужим и тежим путем према тој неутралности, да нам то може одузети више времена и да ће нам требати више средстава", казао је пољски премијер Матеуш Моравјецки.

Према информацијама пољске државне новинске агенције ПАП 26,7 одсто средстава из фонда за олакшање транзиције ка климатској неутралности намењено је Пољској.

И словачки премијер Петер Пелегрини упозорио је да постизање циља климатске неутралности мора да се одвија социјално праведно, да не угрози социјални мир у регионима зависним од угља.

Премијери Вишеградске групе сложили су се данас на самиту у Прагу да су избегличке квоте прошлост која се не може никоме наметати и да земље чланице имају право да оне одлучују ко ће живети у Европи а не да то чине кријумчари миграната и да Европа мора да заустави нелегалну миграцију на спољашњим границама, а да су све земље В4 спремне да подрже кадровски, материјално и финансијски и помогну земљама на југу Европе које су на удару миграцијских таласа.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер