петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виктор Орбан затражио оставку потпредседнице Европске комисије Вере Јурове због њених "погрдних јавних изјава" о демократији у Мађарској
Хроника

Виктор Орбан затражио оставку потпредседнице Европске комисије Вере Јурове због њених "погрдних јавних изјава" о демократији у Мађарској

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. септембар 2020.

 Будимпештаж -- Мађарски премијер Виктор Орбан затражио је оставку потпредседнице Европске комисије Вере Јурове због њених "погрдних јавних изјава" о демократији у Мађарској.

Мађарски премијер је у више прилика критикован од стране лидера ЕУ због својих одлука да се правосуђе, медији и академска заједница ставе под непосреднију контролу државе, преноси Ројтерс.

У европским круговима Орбану се замера то што се залаже за националну државу етничке већине на штету општеприхваћених демократских правила у савременим грађанским друштвима, али Орбан је у прошлонедељном интервјуу Ројтерсу одбацио те оптужбе.

"Према речима потпредседнице Јурове, у Мађарској је изграђена "болесна демократија", написао је Орбан у писму председници Европске комисије Урсули вон дер Лајен.

Мађарски премијер је себе најчешће описивао као заштитника мађарског националног поноса и државног суверенитета Мађарске који је угрожен, како он сматра, чак и од бриселске бирократије.

Мађарска економија није се снашла током пандемије корона вируса и бележи пад од 13,6 одсто у другом кварталу ове године - највећи у централној Европи, и стопу инфлације незабележену у последњих 8 година, па су због тога угрожени и Орбанови изгледи да поново победи на парламентарним изборима заказаним за прву половину 2022. године.

Осим тога, Немачка која тренутно председава ЕУ предложила је да се приступ европским фондовима за опоравак од последица пандемије услови поштовањем владавине права, а Мађарска и Пољска су под истрагом европских институција јер су занемариле принцип независности правосуђа, медија и не-владиног сектора.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер