петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вили Вимер: Коронавирус је куга глобализације, затварају се границе и сусрећемо се са општим, планетарним ратом, а можда већ сутра неће се презати од напада и отимања
Хроника

Вили Вимер: Коронавирус је куга глобализације, затварају се границе и сусрећемо се са општим, планетарним ратом, а можда већ сутра неће се презати од напада и отимања

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2020.

Вирус корона може да се назове кугом глобализације, затварају се државе границе, а већ сутра неки неће презати од напада и отимања, рекао је угледни немачки политичар Вили Вимер.

Вимер, некадашњи посланик Демохришћанске странке Немачке (ЦДУ), каже да оно што државе сада чине у настојању да се одбране од Ковида 19 јесте управо поништавање тековина глобализације, преносе Новости.

Херметичко затварање државних граница, слање авиона и осталих транспортних средстава по своје сународнике расуте широм света, али и оклевање да се другим државама па и суседима пружи помоћ, веран је одраз отклона од глобализације, чији смо ових недеља сведоци.

„Да би пошаст савременог доба, вирус корона, задржале пред својим вратима у што је могуће већој мери, владе прописују блокаде државних међа. Очигледно, сусрећемо се са општим, планетарним ратом и тиме следећом етапом ескалације међународних односа“, каже Вимер.

Најразвијеније земље Г20 расправљале су, током глобалне видео-конференције, о црном сценарију краха светске економије, подсећа Вимер.

Упозорено је да свака земља треба сопствене снаге да усмери између осталог и на пружање пријатељске руке другима.

„Модус узајамне помоћи пао је на испиту и велико је питање да ли ће икакве прозивке да га поновно васпоставе“, није оптимиста Вимер.

Војни транспортери и авиони бомбардери стављају се у службу превожења оболелих и још здравих сународника. Мало ко „пали“ моторе да упути помоћ другима. Изузетак као што су Кина и Русија, која је прва послала авион у измучену Италију, само потврђују правило.

„И као да већина земаља сматра да, пошто су овогодишње Олимпијске игре у Јапану одложене, и олимпијски дух заједништва треба одложити у фиоку. Мало је држава које, попут Ирана, у временима кад се својеврсна куга надвија над домаће становништво, не заборавља на човечанство и човекољубље“, каже Вимер.

Немачки политичар додаје да „управо они који су до јуче, то јест до појаве короне, заговарали тесне међусобне односе и сарадњу, сада пропагирају политику крајњих граница“,

„Већ сутра можда неће презати од напада и отимања, све да би се повећале шансе сопственог становништва у борби против вируса корона“, закључује Вили Вимер.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер