уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вилијем Хејг: Асад још може да прихвати демократске реформе
Хроника

Вилијем Хејг: Асад још може да прихвати демократске реформе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. април 2011.

Британски министар спољних послова Вилијам Хејг изјавио је данас да упркос насилном гушењу протеста још није касно да сиријски председник Башар Асад прихвати демократске реформе, али је додао да Асад можда нема довољно снаге да убеди чланове свог ужег круга у неопходност промена.

„Нисам сигуран колико је Асад слободан да спроводи реформе,„ рекао је Хејг радију Би-би-си.

Према његовим речима, један од проблема је што Асадова власт зависи од широке групе људи у његовој сопственој породици и наравно од чланова његове владе.

Британија је осудила жестоко гушење демонстрација у Сирији и саопштила да влада у Лондону разговара са ЕУ и савезницима у УН о евентуалним санкцијама. У акцији сиријске владе против демонстраната од марта је погинуло више од 400 људи а 120 само током овог викенда, пренео је АП.

Хејг је јуче изјаво да ће Британија, заједно са другим земљама, вршити притисак да се уведу санкције против сиријског руководства уколико влада буде наставила да силом гуши протесте

„Сирија се сада налази на раскршћу, може да се определи за још већу репресију која тамношњим властима може донети само привремену сигурност”, рекао је Хејг у британском парламенту.

Британија, Француска, Немачка и Португал циркулисале су нацрт саопштења којим би Савет безбедности Уједињених нација осудио репресију у Сирији, а Савет ће о томе расправљати данас.

Хејг је признао да Британија и још неке земље имају мекши приступ према Британији него према Либији, али тврди да је разлог то што је и сама Арапска лига тражила међународну интервенцију у Либији.

Лидери сиријске опозиције позвали су данас Асада да обезбеди транзицију на демократски систем као што траже демонстранти или да се суочи са падом свог режима.

Демократија ће „спречити да земља западне у насиље, хаос и грађански рат,„ истакла је Национална иницијатива за деморкатију.

„Владајући режим ће мирно прећи на демократију или ће се суочити са народним протестима који ће прерасти у масовну револуцију која ће срушити режим,„наведено је у саопштењу те организације, преноси АФП.

У међуврмену, пет земаља ЕУ позвале су на разговор сиријске амбасадоре у својим престоницама како би протестовале због насилног гушења демонстрација, саопштила је Француска. Реч је о Француској Британији, Немачкој, Италији и Шпанији.

Порпарол француског министарства Бернар Валеро рекао је да се шеф кабинета француског министра спољних послова састао са сиријским амбасадором Ламијом Шакуром „у оквиру координиране акције Британије, Немачке, Шпаније и Италије,„ и поновио да његова земља „оштро осуђује репресију сиријских власти укључујући слање тенкова на Дару”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер