Хроника

Виши суд у Београду: Потврђена оптужница у предмету Јовањица 2 којом се терете Предраг Колувија, припадници полиције и БИА

Штампа
среда, 20. јануар 2021.

Кривично ванпретресно веће Вишег суда у Београду – Посебно одељење за организовани криминал потврдило је оптужницу против Предрага Колувије и других због извршења кривичног дела удруживање ради вршења кривичних дела у случају који је у јавности познат као Јовањица 2, саопштено је из Вишег суда у Београду.

 “Испитујући оптужницу Тужилаштва за организовани криминал кривично ванпретресно веће је стало на становиште да докази и подаци прикупљени у досадашњем току поступка, по свом квалитету и значају, пружају довољан основ за извођење закључка о постојању оправдане сумње да су окривљени предузели радње из чињеничног описа кривичног дела које им се оптужницом ставља на терет, односно да су испуњени неопходни материјални услови за оптужење у конкретном случају”, наводи се у саопштењу.

Против овог решења окривљени и њихови браниоци могу се жалити Апелационом суду у Београду, у року од три дана од дана пријема решења, додаје се у саопштењу Вишег суда у Београду.

Тужилаштво за организовани криминал подигло је нову оптужницу 24. новембра 2020. године којом је поред Предрага Колувије, већинског власника пољопривредног добра „Јовањица“, обухваћено још осам особа међу којима су полицајци, припадници БИА и ВОА. То је друга оптужница у случају „Јовањица“ против Предрага Колувије и обе га квалификују као организатора криминалне групе.

Подсетимо, у новембру 2019. власник газдинства Јовањица Предраг Колувија и још осам лица ухапшени су због сумње да су извршили кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.

Тужилаштво за организовани криминал сумња да су од јануара до новембра 2019. у стакленицима привредног друштва „Јовањица“ узгајали опојну дрогу канабис. На пољопривредном добру у близини Старе Пазове полиција је пронашла илегалну лабораторију за производњу марихуане у вештачким условима и запленили 649,4 килограма осушене марихуане и 65.581 стабљику ове опојне дроге у сировом стању укупне тежине 3.954 килограма.

Како је Инсајдер тада открио, Колувија је имао дозволу државе да узгаја индустријско конопље и то да би извозио у земље у којима је марихуана у медицинске сврхе дозвољена.

А управо за извоз, Јовањица је, како је касније открио Инсајдер, од 2016. од државе добила најмање три кредита у износу од 3,9 милиона евра.

Питање које се поставило је и зашто је држава давала кредите, а касније и дозволу за узгој индустријске конопље човеку коме ово очигледно није прво кривично дело јер је министар пољоприведе Бранислав Недимовић навео да је против Колувије 2014. поднета и кривична пријава због извоза кивија када је дошло и до санкција ЕУ и Русије.

Тужилаштво за организовани криминал је почетком маја 2020. године подигло оптужницу против Колувије и још девет особа повезаних са том компанијом, а оптужница је потврђена 6. јуна. Суђење осумњиченима да су као организована криминална група производили марихуану на имању Јовањица пред Специјалним судом је у току.

Недавно је телевизија Н1 пренела да су репортерки те телевизије Јелени Зорић упућене претње испред Специјалног суда у Београду, због извештавања о случају Јовањица. Како су навели, Зорић је претње пријавила најпре Радној групи за безбедност новинара, а потом и и Управи криминалистичке полиције која је пријаву проследила надлежном Тужилаштву.

Јовањица 2: Поред цивила у поступку и припадници МУП и БИА

Председник Србије Александар Вучић у новогодишњем интервјуу 2020. Године за Блиц рекао је да су у случај Јовањица умешани појединци из МУП-а, БИА и чак и лица из војних структура који су, како је рекао, издавали лажне легитимације. Коментаришући субвенције државе, председник је рекао да је „то чисто као суза“.

Неколико месеци касније, у оквиру наставка истраге о пољоприведном газдинству Јовањица, првог јула прошле године, ухапшено је још седам лица, а међу њима и полицајац Милан Кендија, бивши начелник Одељења за обезбеђење одређених функционера и објеката Министарства унутрашњих послова, Зоран Баштовановић, бивши шеф одсека за Београд Одељења за корупцију, Радован Бојовић, Алекандар Тошић и Бранислав Радовановић, радници БИА.

Како је тада саопштило Тужилаштво, наведена лица приведена су због постојања основа сумње да су извршили кривично дело удруживање ради вршења кривичних дела, неовлашћена производња и стављање у промет опојне дроге, злоупотреба службеног положаја и фалсификовање исправа и о по налогу организатора Предрага Колувије. Убрзо је приведеним лицима одређен притвор.

У септембру прошле године овој групи осумњичених Виши суд је укинуо притвор, а како је тада објаснила портпаролка Вишег суда у Београду Татјана Тешић, Суд је решење о укидању притвора донео с обзиром на то да га је Тужилаштво за организовани криминал обавестило да су испитани сви сведоци.

(Инсајдер)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]