четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виталиј Кличко: Немачка је издала Украјину. Несхватљиве су изјаве немачког вице-адмирала, посебно ме боли када видим разумевање за Путина
Хроника

Виталиј Кличко: Немачка је издала Украјину. Несхватљиве су изјаве немачког вице-адмирала, посебно ме боли када видим разумевање за Путина

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2022.

Градоначелник Кијева Виталиј Кличко је у интервјуу за лист Билд оптужио немачку владу за "издају пријатеља" због њеног одбијања да испоручи оружје Украјини. САД и Велика Британија повлаче део особља из Кијева.

Милијарде, које је Русија инвестирала у лобисте, бивше политичаре и немачке концерне, су се исплатиле Владимиру Путину (69), пише Билд, цитирајући бившег првака у боксу а сада градоначелника Кијева Виталија Кличка (50). Најтиражнији немачки лист наводи како Украјина није само разочарна одбијањем испорука оружја већ и тиме што „немачка влада и даље подржава пројекат Северни ток 2 а истовремено настоји одвратити и земље попут Естоније да Украјини испоручује оружје“. Кличко, који је јако познат у Немачкој, где је направио велику спортску каријеру, у интервјују за Билд није крио своје разочарење попустлљивошћу немачке владе према Русији, преноси Дојче веле.

„То је одбијање указивања прве помоћи и издаја пријатеља у драматичној ситуацији, у којој су наше границе угрожене присуством руских трупа“, рекао је Кличко и додао: „Многи се питају на чијој је заправо страни немачка влада? На страни слободе а тиме и Украјине или на страни агресора?“

Немачка би се, наставио је Кличко, требала побринути да се „законски забрани" да лобисти попут бившег социјалдемократског канцелара Герхарда Шредера (77) раде за руски режим. И несхватљиве изјаве немачког вице-адмирала о Русији и Путину на жалост показују како и други носиоци важних функција у Немачкој пате од „тоталног недостатка осећаја за реалност", рекао је Кличко.

"Боли ме разумевање за Путина"

„Посебно ме боли, када видим како су они, који у Немачкој исказују разумевање за Путина, у многим важним политичким питањима преузели контролу", каже Кличко.

Билд појашњава како је командант немачке морнарице и вице адмирал Кај-Ахим Шенбах у говору на једној манифестацији у Индији „због пледоајеа у корист Путина" морао поднети оставку. Он је изјавио како је страх Запада од уласка руских трупа у Украјину „којештарија" и да је оно што Путин истински жели „респект и однос на истој равни".

"Није тешко дати Путину респект који очекује и који је вероватно заслужио", могло се још чути на снимци говора која је доспела у интернет. Шенбах се након тога извинио и рекао да је то била велика грешка али није могао избећи оставку.

Кличко, који је од 2014. градоначелник Кијева, је у интервјуу листу Билд истакао и како Украјина једино „жели да буде самостална и демократска земља и да је због тога њен народ 2014. демонстрирао на Мајдану". Он је додао и да би Немачка требала схватити како је ситуација веома озбиљна јер је Путин стационирао више од 100.000 руских војника на границу са Украјином.

„Сада чујем како неки политичари изјављују како Путин неће напасти Украјину и да се ради само о претњама и политичкој игри. То ме подсећа на дискусију која је претходила инвазији Крима 2014. године. И тада су сви међународни посматрачи један такав корак сматрали немогућим". Стога је, како примећује Кличко, "несхватлљиво да се Немачка може одупрети одлуци НАТО-а о пружању помоћи Украјини, тим пре што се Украјина налази у срцу Европе и што је окружена чланицама ЕУ".

САД из Кијева повлаче део особља и њихове породице

Истовремено, Сједињене Америчке Државе одлучиле су да због растућих напетости повуку породице америчких дипломата из Кијева. Стејт департмент донео је наредбу по којој они морају напустити Украјину. Ову државу би могли напустити и сарадници америчке амбасаде који нису на кључним функцијама.

 

И остали амерички грађани који живе у Украјини требали би "сада размислити о напуштању земље", наводи се у одлуци Стејт департмента. У ту сврху они тренутно могу користити комерцијалне летове. "Верујемо да би се руска инвазија у Украјини могла догодити сваког тренутка", рекао је један високи амерички званичник новинарима.

Истовремено се држављанима САД-а "хитно препоручује" да не путују у Русију. Могло би доћи до "шиканирања" од стране полиције, укључујући "произвољну примену закона". Посебно се одвраћа од путовања у руско-украјинску пограничну област. Тамо је ситуација "непредвидљива" с обзиром на повећање броја руских војника и војних вјежби на том подручју.

И Велика Британија је, као одговор на растућу претњу из Русије, одлучула да повуче један број запослених у Британској амбасади али и чланове њихових фамилија из Кијева, саопштило је Министарство спољних послова у Лондону.

ЕУ не види разлог за повлачење дипломата из Кијева

С друге стране, Европска унија тренутно не види разлог да тражи повлачење особља амбасада земаља чланица ЕУ. Не требамо драматизовати", рекао је високи представник ЕУ за спољно-политичка питања Џозеф Борељ на маргини састанка министара спољних послова ЕУ у Бриселу.

Министарство спољних послова у Берлину већ је у суботу изјавило да неће смањити број запослених у Амбасади СР Немачке у Кијеву.

"Помно пратимо сигурносну ситуацију када је у питању наше особље у дипломатско-конзуларним представништвима у Украјини, а такође смо у блиском контакту са нашим евроопским и међународним партнерима".

САД и већина земаља Запада страхује да Кремљ планира инвазију на суседну земљу – што Москва оштро пориче. Политички посматрачи сматрају да Русија највероватније само жели да подстакне страх како би убедила земље НАТО-а на уступке у погледу сигурносних гаранција. Декларисани циљ Кремља је да се западни војни савез суздржи и одустане од даљег ширења на исток и да повуче своје оружане снаге из држава чланица са истока Европе. НАТО, САД и ЕУ то одбацују као неприхватљиво.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер