среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије: Нема услова за излазак Срба на косовске изборе
Хроника

Влада Србије: Нема услова за излазак Срба на косовске изборе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. новембар 2010.

Нису се стекли услови да Влада Србије позове српско становништво са Косова и Метохије да изађе на ванредне парламентарне изборе у тој покрајини, саопштено је данас из владе.

Поводом најаве одржавања ванредних парламентарних избора на Косову и Метохији, које су расписале стране институције у Приштини, Влада Србије је данас оценила да се нису стекли услови да српско становништво са Косова и Метохије позове да на њих изађе, стоји у саопштењу после седнице владе.

"Влада Србије сматра да је неопходно да се путем дијалога између Београда и  Приштине што пре дође до одрживог и трајног решења за питање Косова и Метохије које ће бити прихватљиво за обе стране и које ће довести до историјског помирење српског и албанског народа и обезбедити трајан мир, као и европску перспективу целог региона", пише у саопштењу.

Председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић сматра да Срби на Косову и Метохији сами треба да одлуче да ли ће изаћи на ванредне парламентарне изборе у тој покрајини или не.

Она је, у изјави новинарима у парламенту, рекла да Влада Србије и држава треба да дају сугестију грађанима на Косову и Метохији, али да они треба да преузму одговорност за своје животе и да сами донесу одлуку.

"Људи на Косову и Метохији треба да преузму одгворност за своје животе и да одлучују. Они најбоље знају шта је за њих добро", рекла је Ђукић-Дејановић.

Она је казала да је задатак свих државних институција да пронађу начин за почетак дијалога Београда и Приштине, како би живот тамошњих људи био побољшан.

Шефица посланика "За европску Србију" Нада Колунџија сматра да не постоје услови који, како је рекла, гарантују да ће Срби учешћем у косовским институцијама побољшати свој живот. То, према њеним речима, не значи да се ти услови не могу побољшати, уз утицај међународне заједнице.

Колунџија је рекла да је чињеница да о судбини Срба одлучују институције у којима они не учествују, али да је исто толико лоше уколико би Срби само формално учествовали у њиховом раду.

Лидер Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић сматра да је Влада Србије, с обзиром на то да је изнела став да нема услова за учешће Срба на косовским изборима, дужна да понуди грађанима алтернативу и објасни им како ће заштити своје интересе ако остану ван институција.

"Ако Србе гура у нови бојкот, Влада Србије је дужна да им понуди алтернативу и објасни како ће заштитити своје интересе ако остану ван институција, изгубе постојећа гарантована места у парламенту и влади и могућност да учествују у саставу делегације Приштине у разговорима са Београдом", навео је Јовановић у саопштењу достављеном медијима.

Посланик Г17 плус Стојанка Петковић сматра да се нису стекли услови за учешће Срба на косовским изборима, што је став и опозиционих Српске радикалне странке, Српске напредне странке, Демократске странке Србије и Нове Србије.

Нова Србија, према речима лидера Велимира Илића, не види разлог за излазак Срба на косовске изборе, и сматра да би они тиме легализовали косовске институције.
"Ако Влада Србије позове косовске Србе да изађу на изборе онда ће тиме бити прекршен Устав Србије", рекао је Илић новинарима у парламенту.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер