петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владајући СНСД и опозициони СДС сагласили се о уставној заштити РС
Хроника

Владајући СНСД и опозициони СДС сагласили се о уставној заштити РС

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. септембар 2009.

Предсједник Савеза независних социјалдемократа /СНСД/ Милорад Додик и лидер Српске демократске странке /СДС/ Младен Босић усагласили су се данас у Бањалуци да ове двије партије подржавају европски пут БиХ и Републике Српске /РС/ и констатовали да ОХР треба да престане са радом, јер је сметња за европске интеграције, као што је недавно истакао и комесар ЕУ за проширење Оли Рен.

Додик је рекао да су у вези са евентуалним уставним промјенама обје странке потврдиле приврженост Дејтонском мировном споразуму и сматрају да се реформе у овој области морају одвијати тако да не доводе у питање ентитетско гласање, јер је то трајна заштита, прије свега, равноправности ентитета.
Лидер СНСД-а додао је да је на данашњем састанку усаглашено да се питање ентитетског гласања не може наћи на дневном реду ниједне уставне реформе и да неће учествовати у тој причи ако се то питање постави.

"Сагласни смо да се та питања морају рјешавати у институцијама тако што би се у оквиру парламента БиХ формирала комисија која би се бавила овим питањима, али на тај начин да се одлучује консензусом, а не већином и да у комисији буду релевантни људи и заступљеност ентитета", рекао је Додик новинарима након састанка са Босићем.

У вези са политичарима које су смијенили ранији високи представници, Додик је рекао да је постигнута сагласност да посланичке групе двије странке предложе закључке и од високог представника затраже да укине забране било којем политичком лицу санкционисаном у прошлости.

Он је рекао да данашњи састанак са Босићем не значи да неће имати комуникацију и са осталим странкама, али не и са лидерима ПДП-а Младеном Иванићем и Демократске партије Драганом Чавићем. Он је рекао да је на састанку са Босићем усаглашен и став да питање уставних промјена није иницирано из РС него са друге стране.

Додик је навео да је са Босићем договорио и да и убудуће разговарају о кључним питањима за РС и народ који живи у њој. Предсједник СНСД-а нагласио је да СДС подржава рад Савјета министара БиХ и његовог предсједавајућег Николе Шпирића. Говорећи о евентуалном чланству БиХ у НАТО-у, Додик је рекао да је та одлука на чекању, али да су се он и Босић сложили да би о том питању требало да се изјасне грађани РС, као што се то ради свуда у свијету. Босић се заложио за заједничу борбу за демилитаризацију БиХ.

Предсједник СДС-а поновио је став да ова странка не може бити опозиција Републици Српској и да ће подржати оно што сада ради актуелна власт - у домену који је у интересу РС.
"Врши се притисак на РС за промјену Устава и ми на то нећемо пристати. Закључили смо да ентитетско гласање не може бити никакав предмет разговора било којег од политичара из РС, јер је ентитетско гласање услов равноправности РС и БиХ", рекао је Босић.Он је додао да не може бити разговора ни о смањењу ингеренција које има Дом народа Парламентарне скупштине БиХ јер је та институција услов равноправности три народа у БиХ.

Босић је навео да је заузет и заједнички став да све разговоре о будућности треба водити у институцијама система, нагласивши да је договорено да се предложи и формирање комисије коју би именовали парламенти и ентитети чији би задатак био да разговара о евентуалним уставним промјенама.

Он је додао да СДС и даље остаје у опозицији, али да је спремна на заједничке ставове који се тичу интереса РС и притисака који се већ одавно врше на РС. "Наш став је познат - ОХР, стране судије и тужиоци треба да оду из БиХ", поручио је Босић.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер