Хроника

Владета Јанковић: До неког тежег оружаног обрачуна не може доћи све док је НАТО на Косову

Штампа
понедељак, 27. септембар 2021.

 Бивши амбасадор Владета Јанковић изјавио је данас да до неког тежег оружаног обрачуна не може доћи све док је НАТО на Косову, чак и ако се узме у обзир могућност непредвиђеног и неконтролисаног појединачног инцидента.

Јанковић је агенцији Бета казао да као расплет кризе на северу Косова и Метохије треба очекивати успостављање неке врсте статуса кво, при чему су Срби, као и увек, већ на губитку, а надокнади се не треба надати.

На питање како оцењује тренутну ситуацију на северу Косова, Јанковић је казао да делује опасније него што јесте.

Он је још од 2013. и 2016. чинио низ великих уступака – предаја српских институција, учешће на изборима и у влади, Газиводе и још доста тога, али је у зао час одлучио да око бесмислених таблица тобоже повуче црту

„Ако говоримо о њеним узроцима, могло би се рећи да је, што се (Александра) Вучића тиче, ђаво дошао по своје. Он је још од 2013. и 2016. чинио низ великих уступака – предаја српских институција, учешће на изборима и у влади, Газиводе и још доста тога, али је у зао час одлучио да око бесмислених таблица тобоже повуче црту. Наспрам себе има тврд орах у виду Куртија, који није оптерећен хашком хипотеком и нескривено тежи уједињењу с Албанијом, при чему се и једном и другом ближе избори“, рекао је Јанковић.

Додао је да (Аљбину) Куртију и Вучићу одговара распламсавање патриотских осећања, а „криза попут јарињске идеална је за тако нешто“.

„Врло је вероватно да се Вучић надао да ће Куртијев тврдоглави фанатизам довести до повлачења америчке подршке, али је то потпуно погрешна рачуница, исто онако као што су то били потписивање комедије од Вашингтонског споразума и још низа вучићевских дипломатских бравура. На овом примеру се добро види колика је цена диктатуре која влада у Србији, будући да би све те грешке биле незамисливе да одлуке доносе слободно изабрани Парламент и влада, а не један нестабилан човек“, оценио је Јанковић.

Врло је вероватно да се Вучић надао да ће Куртијев тврдоглави фанатизам довести до повлачења америчке подршке, али је то потпуно погрешна рачуница, исто онако као што су то били потписивање комедије од Вашингтонског споразума и још низа вучићевских дипломатских бравура

Упитан да прокоментарише реакције Београда, односно председника Александра Вучића, Јанковић је рекао да није јасно шта значи доводјење руског амбасадора на линију сукоба.

„Ако се тиме хоће рећи да ће Русија да нас брани ако додје до рата, тако нешто би тешко прогутали ваљда и најзаслепљенији вучићевци. Међу несрећне реакције убрајам и надлетање борбених хеликоптера и авијације, што је чисто предизборно показивање мишића и нова деградација војске“, истакао је бивши дипломата.

Навео је да се Вучићу ових дана „отело“ када је, говорећи о албанском неиспуњавању Бриселског споразума, „у неколико махова поновио поређење с куповином киле поморанџи коју сте платили, а продавац неће да вам је испоручи“.

„Таква парабола у ствари открива праву истину, а она гласи да се Вучић договарао, трговао и погодио се да испоручи Косово Албанцима с тим да север добије неку меру аутономије. Сад се жали да су га у трампи преварили, а годинама као змија ноге крије да такав ‘дил’ постоји. Председнику је одавно у јавним наступима ‘ушла вода у уши’ и прича ствари које пас с маслом не би појео, а мислим да овога пута има добар разлог да се уједе за језик“, нагласио је Јанковић.

На питање како оцењује једностране одлуке Приштине о забрани српске таблице, Јанковић је кратко одговорио: „Просто речено, може им се“.

Таква парабола у ствари открива праву истину, а она гласи да се Вучић договарао, трговао и погодио се да испоручи Косово Албанцима с тим да север добије неку меру аутономије. Сад се жали да су га у трампи преварили, а годинама као змија ноге крије да такав ‘дил’ постоји

На питање како оцењује то што је у протеклих седам дана изостала јаснија реакција медјународне заједнице, Јанковић је казао да је Приштина с тим очевидно рачунала и „отуда дрзак потез попут овога“.

„Пажњу свеске јавности су одвукли и немачки избори, чији је исход од битне важности за много важнија питања од косовског. Такодје, верујем да су фразирање и неутрална општа места у изјавама одговорних званичника непосредан израз њихове спознаје да је криза на Јарињу више пиротехничка него експлозивна појава“, нагласио је бивши амбасадор.

Упитан да ли је и колико српски народ на Косову и Метохији угрожен реакцијама и одлукама Приштине и Београда, Јанковић је рекао да као и до сада, највећи терет сноси и највећи рачун ће платити обичан, скроман свет, који нема куд.

„Искрено, не верујем да прети физички погром као 2004, али је довољно страшно и ово што им се овако ради. Није им доста УЧК зликоваца, екстремних албанских политичара и комшија-силеџија, него су ту и Вучићеви профитери. Можда ће некоме од косовских Срба после свега овога сванути пред очима колико вреде подршка и обећања Александра Вучића“, закључио је Владета Јанковић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]