четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владика Григорије: Усмерити новац у болнице а не у цркве
Хроника

Владика Григорије: Усмерити новац у болнице а не у цркве

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јул 2020.

 У тренутку када нам је здравствени систем пред колапсом и када болницама недостаје готово све од опреме и материјала, па до кисеоника, Влада Србије донела је одлуку да за Српску православну цркву из буџетске резерве издвоји милијарду динара за изградњу Храма Светог Саве на Врачару.

Истовремено, за Нови Пазар, где је ситуација најкритичнија и где људи умиру по ходницима или чак и не стижу до болнице, биће издвојено 91 милион динара.

Не само да ће СПЦ добити 10 пута више средстава од града који је под највећим ударом корона вируса, већ се поставља питање зашто је Влада Србије у ово тренутку уопште одллучила да дотира новац за изградњу храма, када је очигледно да то није приоритет.

Да ли ће СПЦ прихватити овај новац или га евентуално преусмерити у здравствени систем Србије коме је он и те како потребан, одговор нисмо добили ни од патријарха Иринеја, нити од Синода.

Коментар на ову вест затражили смо од епископа диселдорфског и целе Немачке владике Григорија.

– Више пута сам говорио да не треба градити толико цркава, јер имамо болнице у којима нема пешкира, папира, где је све запуштено… Тешко је гледати све то јер и то је одраз наше Цркве – рекао је владика Григорије.

Још као епископ Захумско-херцеговачки 2013. године је донео препоруку да се на територији којом је тада управљао до даљег не граде храмови.

„На овај начин желимо да препоручимо свима који су имали или ће имати намеру да прилажу новац у изградњу храмова, да планирана средства дају за уређење или изградњу вртића, школа, здравствених установа и хуманитарних организација“, поручио је тада владика, а његове речи наишле су на осуду најтврђег крила СПЦ и тврдокорних верника.

Григорије је остао при свом ставу, понављајући:

– Било би веома драгоцено да вољом и упорношћу помогнемо болнице и школе. Немам ништа против градње цркава и храмова, како би то, уосталом, било могуће. Само мислим да имамо доста цркава и храмова, а чему цркве и храмови ако у њима неће бити људи – поручио је владика Григорије.

Адвокат Владимир Гајић сматра да овом, али и ранијим дотацијама СПЦ, председник Александар Вучић плаћа за орден Светог Саве и подршку коју ужива од патријарха Иринеја.

– Њега је патријарх сад узео за ктитора Храма. У Нови Пазар даје зато што мора, иначе да је до његових осећања, не би добили ништа. То знају и они и он, али нажалост сви учествују у тој представи – каже Гајић за Данас.

Упитан да ли ће, према његовом мишљењу, патријарх прихватити дотацију од милијарду динара, наш саговорник одговара „него шта ће“.

– Он се бави небеским питањима. Као и све остале институције у друштву и патријарх је део Вучићевог двора. Али у Цркви има здравог отпора, има изванредних људи међу владикама, када буде куцнуо час, окренуће се – поручује Гајић.

Раде Панић, председник Синдиката лекара и фармацеута Србије, такође је изненађен информацијом да се у овом кључном тренутку у борби против пандемије, толика средства опредељују за изградњу храма.

– Мислим да сада није моменат и да би сав новац из буџетске резерве требало да се преусмери у здравство. Ситуација на терену је таква да медицинско особље има само по једну маску за цело дежурство, а требало би да их мењају на два сата. Једнократних каљача такође нема, као ни хируршких рукавица по многим болницама, те се операције одлажу – указује наш саговорник.

Он додаје да медицинске сестре масовно дају отказе, а да су то почели да чине и лекари.

– Само у Општој болници у Суботици два доктора су дала отказ. Осим што власт покушава да нас убеди да је све под контролом, уверен сам да се манипулише не само са ситуацијом у здравству, већ и са бројем оболелих и тестираних – изричит је Панић.

Наш саговорник упозорава да смо у тешкој ситуацији, али да ћемо бити у још тежој на јесен, када ће активност вируса бити појачана.

Премијерка без одговора

Премијерку Ану Брнабић питали смо због чега је Влада Србије, у моменту када су здравственом систему и те како потребна средства, одлучила да Српској православној цркви да дотацију од милијарду динара за изградњу Храма Светог Саве, али до закључења овог броја нисмо добили одговор.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер