Хроника

Владимир Билчик: Дијалог са Приштином представља нужан корак у политичком раду Србије на њеном путу ка чланству у ЕУ

Штампа
петак, 07. август 2020.

 Владавина права треба да буде у фокусу нове Владе Србије, изјавио је известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик за лист Данас.

"Треба да у потпуности користимо међународне и европске инструменте да бисмо се ухватили у коштац с било којим отвореним путањима која се тичу квалитета демократије и основних слобода у Србији", рекао је он.

Изнео је да очекује да ће редовни извештај Европске комисије који би требало да буде објављен на јесен, бити "кључан" за процењивање владавине права, основних слобода и стања медија у Србији, а да је важно и да ОЕБС да "пуну и свеобухватну оцену" јунских избора у Србији.

Билчик је на питање о стању у Србији, рекао да је важно да "пандемија не постане изговор за било кога да урушава демократске институције" и да "веома пажљиво прати стање", повезано и с недавним демонстрацијама.

Услови политичког надметања и слобода у Србији су у врху дијалога власти и опозиције уз посредовање Европског парламента, започетог на позив Скупштине Србије, рекао је Билчик и наставио да те теме "морају да буду на најистакнутијем месту агенде домаћих реформи уколико Србија жели да у потпуности искористи актуелну историјску шансу да учини напрддак према чланству у ЕУ".

"Нови парламент и будућа српска влада имају огромну одговорност да спроведу истинске реформе у доменима владавине права, основних слобода и стандарда, како би се створило медијско окружење европског квалитета", навео је он.

Билчик је рекао да је упознат са забринутошћу невладиних организација Србије за стање демократије, које су о томе обавестиле ЕУ, и рекао да широм ЕУ постоји "истинско и неодложно очекивање да се Србија фокусира на истинске реформе и да спроведе истинске мере" за испуњавање "европске перспективе" као свог циља.

"Чекамо дела, а не само речи", подвукао је он.

Поводом неотварања нових поглавља у преговорима Србије и ЕУ, Билчик је рекао да је то "показатељ како државе-чланице процењују стање" кандидата за пријем, те пошто ниједно ново поглавље није отворено, процес преговора о пријему Србије у ЕУ "не може да буде настављен тако брзо".

"Надам се да ће, када нова влада преузме дужност, укључујући нове политичке званичнике који ће преговарати о чланству у ЕУ, они који ће бити надлежни, такодје моћи да раде на реформама у вези с владавином права" и на опоравку Србије од последица пандемије, рекао је он и додао да би то "увећало шансе" за отварање нових преговарачких поглавља већ пре краја ове године.

Билчик је оценио да владајућа странка у Србији има "незапамћен", "снажан мандат" што би требало да буде "снажна мотивација" да се "неупитно посвети" путу Србије ка ЕУ јер то, како је навео, "жели већина становништва" Србије.

Подсетио је да би "Европска комисија желела да бар једна држава Западног Балкана буде спремна за чланство у ЕУ до 2024. године" и да за то "Србија треба учини све што је у њеној моћи", а да је ЕУ "спремна да помогне": "што више реформи Србија спроведе, биће више награђена".

На питање листа "Данас" о перспективи дијалога Београд-Приштина, Билчик је рекао да поново започети ток "охрабрује" и "има реалну шансу да донесе практичне резултате".

Подсетио је да "поред кључних унутрашњих реформи, тај дијалог представља нужан корак у политичком раду Србије на њеном путу ка чланству у ЕУ".

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]