четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Билчик и Матјаж Немец са Александром Вучићем: Забринути смо због опадања јавне подршке чланству Србије у ЕУ, а такође и због инвестиција Русије и Кине у Србији
Хроника

Владимир Билчик и Матјаж Немец са Александром Вучићем: Забринути смо због опадања јавне подршке чланству Србије у ЕУ, а такође и због инвестиција Русије и Кине у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. јануар 2023.

Представници Европског парламента (ЕП) председнику Србије Александру Вучићу у Београду су изразили забринутост због опадања јавне подршке чланству Србије у Унији и због инвестиција Русије и Кине у Србији, а критиковали су и стагнацију у области слободе изражавања.

Како је саопштено из Службе за сарадњу са медијима председника, Вучић је „пажљиво саслушао“ и одговорио на тврдње известиоца ЕП за Србију Владимира Билчика и члана Делегације Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање ЕУ и Србије Матјажа Немеца.

Вучић је са Билчиком и Немецом разговарао о европским интеграцијама Србије, нацрту извештаја Европског парламента о Србији који је сачинио Билчик, међустраначком дијалогу и актуелној ситуацији.

„Европски парламентарци су разговарали о нивоу усклађености Србије са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, посебно због неусклађивања са рестриктивним мерама ЕУ према Руској Федерацији“, додаје се у саопштењу.

Ана Брнабић на састанку са Билчиком и Немецом: Документа ЕП о Србији немају везе са чињеницама

Премијерка Србије Ана Брнабић изразила је на састанку са посланицима Европског парламента у Београду, незадовољство због садржаја недавних докумената законодавног тела Европске уније.

У разговору Брнабић са известиоцем ЕП за Србију Владимиром Билчиком и чланом Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање (ПОСП) ЕУ и Србије Матјажом Немецом, преовладали су недавни нацрт резолуције Европског парламента о напретку Србије, који је сачинио Билчик, и Резолуције о примени заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ, усвојене у ЕП 18. јануара, саопштила је Влада Србије.

На састанку са Билчиком и Немецом, који су у Београд дошли поводом треће рунде међустраначког дијалога уз посредство ЕП, Брнабић је рекла да се у нацрту резолуције „уопште не спомиње израда и усвајање сета правосудних закона чији је предлог Влада усвојила“, наводи се.

„Такође, не оцењује се на прави начин чињеница да је Србија у веома кратком року и у значајној мери усагласила визну политику са ЕУ“, пише у саопштењу Владе Србије.

Поводом Резолуције о примени заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ, Брнабић је указала да се „у том документу, потпуно супротно чињеницама, Београд, а не Приштина, осуђује за низ ‘ескалаторних потеза'“, у години у којој је косовски премијер Србима на Косову и Метохији два пута ускратио основно право гласа и „у тренутку“ када је на Косову, на Бадњи дан, пуцано на српску децу.

„Ови документи, укључујући предложену резолуцију, немају везе са чињеницама“, навела је премијерка Србије и како је наведено, указала да „управо због тога, утичу на однос грађана Србије према европским институцијама и на пад подршке чланству у ЕУ“ у Србији.

Брнабић је рекла да без обзира на садржај докумената чланство у ЕУ остаје кључни приоритет Србије и да ће као председница владе наставити да спроводи реформе на европском путу, јер верује да је то у интересу свих грађана и бољег квалитета живота, наводено је у саопштењу.

Брнабић се данас састала са Билчиком и Немецом иако је Влада Србије синоћ саопштила да је њихов састанак одложен „из техничких разлога“.

Билчик и Немец су данас у Београду одвојено разговарали и са председником Србије Александром Вучићем, председником парламента Владимиром Орлићем и представницима посланичких група у Скупштини Србије.

(Н1, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер