субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин на Међународном економском форуму у Давосу: Постоји могућност да се суочимо са стварним колапсом у светском развоју, који може довести до борбе свих против свих
Хроника

Владимир Путин на Међународном економском форуму у Давосу: Постоји могућност да се суочимо са стварним колапсом у светском развоју, који може довести до борбе свих против свих

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. јануар 2021.

Москва -- Постоји могућност да се суочимо са колапсом у светском развоју и борбом свих против свих, рекао је руски председник Владимир Путин.

Он је то рекао на Међународном економском форуму у Давосу.

"Ситуација се може развијати непредвиђено и неконтролисано, ако се, наравно, не предузме ништа како се то не би десило. Штавише, постоји могућност да се суочимо са стварним колапсом у светском развоју, који може довести до борбе свих против свих“, рекао је руски лидер.

Према његовим речима, систем глобалне безбедности тренутно деградира – у свету се множе регионални сукоби, а међународне институције слабе.

"Као што је познато, неспособност и неспремност да се суштински решавају овакви проблеми, у 20. веку резултирали су катастрофом Другог светског рата", додао је Путин.

Председник се ипак нада да сукоб, попут Другог светског рата, у садашњим условима није могућ.

"Наравно, сада такав глобални сукоб, надам се, у суштини није могућ. Заиста се надам. Он би значило крај цивилизације", прецизирао је Путин.

Такође је рекао да се степен агресивне спољнополитичке реторике појединих земаља повећава.

"Може се очекивати да ће и природа практичних акција постати агресивнија", констатовао је руски председник.

Пандемија ће се одужити

Председник Русије Владимир Путин предвиђа да ће се пандемија коронавируса одужити, што значи да су неопходне нове мере за борбу против ширења вируса.

"Епидемија ће се одужити, њени неконтролисани кластери ће остати, не постоје границе", рекао је Путин на годишњем Светском економском форуму (WЕФ) у Давосу који се одржава у форми видео конференције, пренео је ТАС.

Он је истакао да границе за инфекције и пандемије не постоје, због чега би требало да учимо из тренутне ситуације и предлажемо мере усмерене на повећање ефикасности система који прате појаву таквих болести у свету.

Социоекономске потешкоће, узроковане пандемијом и структурним променама, измеду осталог, раздвајају друштво које ствара напетост и нетрпељивост, изјавио је председник Русије.

Према његовом мишљењу, посебну пажњу треба обратити тим питањима јер је нада да би они могли да се врате на старо опасна илузија.

"Пораст економских проблема и неједнакост раздвајају друштво генеришући и социјалну, расну и етничку нетрпељивост", истакао је Путин и додао да се то догађа и у земљама са наизглед добро успостављеним грађанским и демократским институцијама.

Председник Русије позвао је и на дијалог између Русије и Европске уније и позитивнију агенду која би покушала да побољша затегнуте односе за које је рекао да су подстакли пад трговине.

Традиционални механизми економских стимулуса путем нагомилавања зајмова достигли су своје границе и воде ка континуираном повећању друштвеног раслојавања, рекао је Путин у онлајн обраћању на Светском економском фоуму у Давосу, на којем први пут учествује за 12 година.

"Посткризни опоравак представља изазов. Док је тај проблем лако могао да се реши пре 20-30 година подстицајном макроекономском политиком, ти механизми су заправо већ тада достигли своје границе, не врше посао, њихов ресурс је заправо исцрпљен", навео је он, преноси агенција Тасс.

Подстицање економије путем повећања приватних зајмова, како објашњава, постаје "у суштини немогуће, док квантитативно ублажавање само надувава балон финансијске вредности актива и води ка даљем социјалном и економском раслојавању". 

Шеф руске државе је оценио да је раст социјалне неједнакости присутнији у развијеним него у земљама у развоју, предочивши у том контексту да је у претходној фази развоја глобалне економије највећи део прихода у развијеним кономијама припао једном проценту становнштва, док се материјална ситуација других људи није побољшала.

"Конкретно, приходи више од половине грађана у одређеним развијеним економијама су реално стагнирали током последњих 30 година, док су трошкови образовања и здравствених услуга троструко порасли. Милиони људи чак и у богатим земљама више не виде перспективу за повећање својих прихода, а истовремено се суочавају са проблемом како да сачувају здравље, како да обезбеде висококвалитетно образовање", рекао је Путин. 

С тим у вези је као основни задатак издвојио решавање проблема сиромаштва.

"Према проценама Светске банке, у Кини, на пример, број људи са нижим приходима опао је са 1,1 милијарду људи 1990. године на мање од 300 милиона последњих година. То је дефинитивно успех Кине. У Русији се број смањио са 64 милиона људи 1999. године на око пет милиона. То такође сматрамо напретком наше земље по овом најважнијем питању", истакао је Путин.

Такође је оценио да ће даљи развој глобалне економије зависити од повећања улоге државе, напомињући да ће у наредним годинама Русија то радити.

Руски лидер је навео да глобалне институције не иду увек у корак са новим изазовима, али да то не даје основ за њихово напуштање без да се предложе било какве нове форме које би их замениле. 

"Морамо да ојачамо и развијемо универзалне институције које носе посебну одговорност за одржавање стабилности и безбедности у свету, као и за израду правила понашања у глобалној економији и трговини. Више пута сам рекао да многе од ових организација пролазе кроз тежак период. Те институције су настале у разним временима и можда им је објективно тешко да одговореи на тренутне изазове. Међутим, желим да нагласим да то није разлог да их напуштамо, а да ништа не предлажемо", приметио је.

Према Путину, од виталног је значаја развој нових и додатних облика сарадње.

"Овде говорим о феномену мултилатеразма. Он се може различито тумачити, било као гурање нечијих интереса и давање легитимитета једностраним акцијама где други немају ништа него да само климну главом у знак одобравања, или је то истинско обједињавање напора суверених држава за решавање одређених проблема ради већег добра", нагласио је Путин.

Он се осврнуо и на све већи значај дигиталних гиганата у свету, који, каже, де факто конкуришу држави.

"Управо смо видели у САД-у да су границе деловања дигиталних гиганата избрисане. Они настоје грубо, по свом нахођењу, да управљају друштвом", рекао је Путин.

Председник Русије је на крају поменуо и проблем повећања јаза између реалне и виртуелне економије, што, сматра, може довести до непредвидивих последица.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер