Хроника

Владимир Вукчевић: Данас документација за изручење Дивјака

Штампа
среда, 09. март 2011.

Београд – Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је да ће данас Министарству правде Србије доставити документацију за изручење из Аустрије пензионисаног генерала Армије БиХ Јове Дивјака.

Вукчевић је на конференцији за новинаре рекао да постоји довољан степен основане сумње да је Дивјак учествовао у злочину у Добровољачкој улици 1992. године у Сарајеву где је убијено 18, а рањена 21 особа.

„Без обзира на одлуку Аустрије, без обзира на политичке изјаве које стижу, ја поступам само по закону. Ако је такво моје поступање, понављам искључиво по закону, проблем - нека ме смене”, рекао је Вукчевић.

На питање да ли притисци долазе из власти, Вукчевић је одговорио одречно, али је навео да када је реч о критикама и притисцима мисли на невладине организације и „аналитичаре” по предметима ратних злоцицна који се појављују у медијима.

„Ако сам ја својим законитим поступањем препрека на путу европских интеграција - пристајем да ме смене. Али не пристајем да правим селекцију жртава на основу тога чије политичке елите 1990-их биле више, а чије мање криве за ужасе који су се догодили”, казао је Вукчевић.

Он је рекао да ни после 19 година нема материјалне или правосудне истине о злочину над војницима у Добровољачкој улици и да је спреман на сваку сарадњу у циљу решавања проблема паралелних истрага, али не по цену брисања убијених са списка жртава.

„Да ли је Дивјак крив о томе може да одлучи само суд или у Србији или у БиХ”, рекао је Вукчевић.

Викчевић је подсетио да у предмету Добровољачка Босна води истрагу против 15 особа међу којима је и Дивјак и да је тако „већ” шест година.

„Ко је одговоран за чињеницу да је од момента извршења злочина у Добровољачкој улици па до покретања истраге прошло 12 година.Зашто је после покретања истраге Дивјак стављен на потерницу тек пет година касније, нека су од питања која су, како је навео српски тужилац, допринела да тај али и неки ранији предмети постану међународни проблем.

Он је упитао одакле је информација да у предмету „Масленица” српско тужилаштво тражи истрагу против истакнутог полицијског функционера Хрватске, као и информација о постојању оптужнице против бивше доректорке вуковарске болнице Весне Босанац, наводећи да су обе „нетачне и злонамерне”.

Ухапшен 3. марта на аеродрому у Бечу на основу потернице Србије због ратног злочина 1992, Дивјак је синоћ условно пуштен на слободу уз кауцију од 500.000 евра и ограничење да не сме напустити Аустрију.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]