петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Воја Жанетић: Докле год живи појава која се зове "богомданост", где политички свет мисли да је Богом дан зато што је их на изборима изабрала нека већина, бићемо друштво које стално премешта неку калдрму
Хроника

Воја Жанетић: Докле год живи појава која се зове "богомданост", где политички свет мисли да је Богом дан зато што је их на изборима изабрала нека већина, бићемо друштво које стално премешта неку калдрму

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. септембар 2019.

У нашем друштву већ дуги низ година живи појава која се зове "богомданост" и докле год је она ту, нећемо имати никакву врсту дијалога и уважавање мишљења других, каже Војислав Воја Жанетић, маркетиншки стручњак, сатиричар и један од аутора емисије "Пљиж". Осуђени смо, додаје, да бирамо између два монолога - једног доминантног, и оног другог, мање доминантног. "А ја сам човек дијалога", каже.

Коментаришући најаву да ће калдрма на београдском Тргу Републике бити замењена, само две недеље након отварања, Жанетић каже да му је "жао калдрме".

"Написао сам на Твитеру - 'Је суис калдрма'. Ја сам се солидарисао с њом, ни седам дана није издржала и већ мора да полуодлази. Нисам сигуран како ће то да се деси...али битно је да никад није досадно, то је идеја", казао је Жанетић у Новом дану.

Наводи да су оваква дешавања последица једне друштвено-политичке дисфункције - да се ствари догађају да би се десиле пред медијима и лицем грађанске јавности.

"Чини се као да су из система одлучивања искључени људи који би могли да упозоре, рецимо, на квалитет коловоза...Уствари, имамо бесмислену ситуацију где ови на власти кажу реченицу да се 'ослушкују грађани'. То вам је као када би вам конобар у ресторану лупио со у храну и онда као 'ослушкује' госте да ли им је слано", каже Жанетић.

Он наводи термин "богомданост" да опише појаву која се, каже, већ дуже време запатила у нашем друштву.

"Има једна појава која није од јуче, нити од ове власти, која је дуго овде, а она се зове 'богомданост', где једна велика количина политичког света мисли да је Богом дана зато што је изабрана, па да ли што је Тито изабрао, или на изборима нека већина. И тај начин њиховог избора их сада чини веродостојним да раде шта хоће, да не питају никога", наводи Жанетић.

Додаје да се "срећом" то ограничило на грађевину.

"Срећом се то ограничило на грађевину. Једног дана то може да се прошити и на рецимо, хируршку салу. Па дође неко богомдан и каже - ајд склони се, мене је народ изабрао да будем штагод. Ту ствар ово друштво треба да прекине, то траје дуго времена, али се надам да ће једном неко да се сети да то промени, и да се консултује с неким по многим питањима. Нађосмо се у 2019. години, а да нисмо одлучили никада како ће она да изгледа, а бојим се да ће таква бити и 2020, 2021...", каже Жанетић.

Он сматра да је дијалог форма коју треба живети.

"А ми смо далеко од дијалога, од договора, а страшно нам је то потребно. Ми се налазимо у 21. веку већ 19 година, а никако да изађемо из 90-тих година 20. века", додаје.

Према његовим речима, не може тај "богомдан" сам из тога да изађе.

"То је плод једне дугачке, обимне дискусије о томе како желимо да нам друштво изгледа. А ми смо далеко од дијалога, налазимо се у једном монологу. И то је једног доминантног монолога с једне, и мањег монолога с друге стране. И ми смо сада осуђени да се ставимо на страну једног монолога, а ја сам човек дијалога", оцењује гост Н1.

Жанетић на сличан начин оцењује и дијалог који се у оквиру округлог стола о изборним условима води на Факултету политичких наука.

"То је покушај дијалога, нека врста игроказа који би требало да има дијалошку темељност, а бојим се да то није ишло....не можете с људима који не желе дијалог", рекао је.

Нове епизоде сатиричне емисије "Пљиж", чији су аутори осим Жанетића, и Драгољуб Петровић Дража и Драгољуб Мићко Љубичић почеће да се приказују од 4. октобра на ТВ Н1.

 На питање шта мисли о најавама и одлукама неких странака опозиције да ће бојкотовати наредне изборе, Жанетић духовито каже: "Има једна моја идеја која каже да није лоша идеја да се за бојкот уведе цензус. Па ако имаш изнад пет посто оних који су за бојкот, онда можеш да кажес да учествујеш у бојкоту, а ако не, онда мораш на гласање".

"Ја имам проблем са именом - једном сам написао да је 'мало познато да неулажење у базен у коме нема воде није бојкотовање купања. Реч је о томе да се читав систем направио, о коме кокодачем овако већ пет, шест година, а који се зове делимична и либерална демократија, или компетитивни ауторитизам. Ми смо упали у ту врсту друштва и држава и тренутак је да размотримо да ли ћемо да наставимо да будемо таква врста друштва", нагласио је Жанетић.

Како каже, није питање да ли излазиш на изборе или не, већ је питање да ли смо за такву врсту друштва.

"Та зачкољица се није запатила на нашој јавној сцени, и ето тако, прође јесен протеста, и прича о бојкоту, а нисмо стигли до тачке - какав карактер политичког система ми желимо да имамо. Када разговарамо о бојкоту, ми причамо о изласку или неизласку, али заправо није то та прича", сматра Жанетић.

Он наводи и да је та прича далеко шира и да подразумева одлуке неких међународних фактора, као на пример Европске народне партије, чија је чланица и партија Ангеле Меркел, Хришћанско-демократска унија Немачке (ЦДУ).

"Да ли ће европска политика дозволити на својој територији и на територијама земаља које желе у ЕУ, ту врсту полуауторитаризма, а то су већ разматрали када су пре избора у ЕУ имали сукоб са Виктором Орбаном. Али, то је шира прича", каже Жанетић.

Оваква организација друштва, по Жанетићу, није добра.

"Чини ми се да држава која функционише на основана стварне или замисливе воље, а то је кад неко каже - рек'о ми председник да ти кажем да тако треба, а није му рекао, да таква државна организација није добра ни квалитетна. Постаћемо друштво које на свим сегментима премешта неку калдрму, јер је воља превише централизована", наводи Жанетић.

На питање с којом темом политичке партије онда да иду на изборе, Жанетић каже: "Мислим да треб ада ангажују професионалце. Чини ми се да политичке партије, а посебно оне у опозицији, да се доста на аматерском нивоу баве политиком, она је нестала идеолочки, а живи по насловним странама, као неки ријалити. Моја омиљена изјава на ту тему је - политика је шоу бизнис за ружне људе. А ја не волим што је политика шоу бизнис, волео бих да неко одлучи да то престане, и да неко почне да се бави озбиљним стварима".

Жанетић је у гостовању на Н1 најавио и нову сезону емисије "Пљиж", која почиње 4. октобра.

"'Пљиж' стартује 4. октобра, дан пре 5. октобра...Тако се потрефило", казао је Жанетић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер