петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војин Ћетковић о инциденту у Невесињу: Нисам ни видео те натписе, али сам подржао редитеља Александра Пејаковића у његовој одлуци да се не наступи због транспарената
Хроника

Војин Ћетковић о инциденту у Невесињу: Нисам ни видео те натписе, али сам подржао редитеља Александра Пејаковића у његовој одлуци да се не наступи због транспарената

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. новембар 2019.

Редитељ Александар Пејаковић, који је осмислио свечану академију поводом обележавања Митровдана у Невесињу, негирао је данас писање неких медија да су глумци Војин Ћетковић и Дејан Луткић тражили скидање натписа Митровданске битке.

Редитељ је навео да глумци поменуте натписе и амблеме нису ни видели, па нису ни могли да траже њихово скидање, Пејаковић је у изјави Тањугу истакао да је "жалосно како су поједини политички манипулатори, једну племениту уметничку и патриотску идеју, злонамерно покушали да претворе у скандал зарад скупљања јефтиних политичких поена".

Пејаковић је рекао да се на позив општине Невесиње и обележавање Митровдана радо одазвао и на волонтерској основи одлучио да помогне многим честитим људима у том херцеговачком крају да достојно обележе годишњицу митровданских битки.

"Мој концепт и сценарио били су омаж свим страдалим борцима у Невесињу. Сценографију смо на највишем уметничком нивоу прилагодили форми мемораијалне академије, управо због великог страдања храбрих српских војника који су одбранили Невесиње 1992. и 1994. године на Митровдан. Управо због пијетета према жртавма одредили смо да је основна боја сценографије црна", навео је он.

Непосредно на генералној проби меморијалне академије, како истиче, организатори су од њега као аутора програма "непријатним тоном тражили прекривање црне позадине са још једним обележјем Републике Српске, иако су на бини већ стајала обележја Републике Српске у виду амблема и заставе".

Пејаковић је додао да су сви његови добронамерни савети наишли на негодовање и када је схватио да не мозе да спасе уметнички програм, пред директан ТВ пренос одлучио је да се повуче.

"Драмски уметници Војин Ћетковић и Дејан Луткић, који су радо прихватили мој позив да дођу у Невесиње и да говоре поезију, одлучили су да ме подрже и рекли: ако ја одустајем од режије да ни они не желе да учествују у програму. Нажалост, узалудна су била и моја уверавања организаторима да ће њиховим инститирањем на прекривању црне боје на сцени, меморијална академија не само бити скрнављена и нарушаваће сећања на страдале борце Републике Српске, већ и осиромашена, јер се са сцене неће чути дела великих српски песника Душана Васиљева и Рајка Петрова Нога", каже Пејаковић.

Напомиње да ни гледаоци РТРС-а у директном ТВ преносу не би били у прилици да чују шокантне историјске чињенице из књиге "Невесињска бригада у рату 1992-1995", чији је аутор Зоран Јањић и да је одлучио да се повуче са меморијалне академије.

Глумац Војин Ћетковић рекао је Тањугу да сваки пут у Невесиње долази с посебним осећањем.

"У Дому културе који носи име врхунског уметника, мог кума и пријатеља Небојше Глоговца, играли смо две представе Дејан Луткић, Небојша Илић и ја у мају и било је величанствено. Сала препуна дивних људи који су прилазили и говорили и наш сте кум. Са радошћу сам на Митровдан поново дошао у Невесиње да говорим поезију поводом Дана општине. Рекли су ми да треба да постанем и невесињски кум", казао је он.

Нагласио је да је прихватио уметнички концепт редитеља Александра Пејаковића, али када је сазнао да се редитељ повлачи, јер у уметничком делу програма морају да буду и некакви транспаренти, одлучио је да га подржи и да не наступи.

"Нисам ни видео те натписе, а камоли тражио да се скину. Никакав инцидент се није десио у Невесињу. Ја сам подржао уметност и с драгим Невесињцима који ме зову кумом наставио дружење у том дивном херцеговачком месту", рекао је Ћетковић.

Вечерње Новости су претходно пренеле да су глумци Војин Ћетковић и Дејан Луткић тражили од организатора свечане академије поводом Дана општине Невесиње, да скину пано "Митровданске битке", уз који је стајао грб Републике Српске, што су организатори одбили.

У Невесињу је јуче на посебно свечан начин прослављен Митровдан- Дан општине Невесиње и слава борачке организације Републике Српске, као и сећање на славне митровданске битке из 1992. и 1994. године.

"Сваки пут сала је била препуна, људи нас дивно прихватили атмосфера чаробна. Тако је требало да буде за Митровдан у Невесињу. Војин је позван да говори поезију а ја да водим програм у који су уденути поштовање према страдалим борцима и важност митровданске битке. Допала нам се замисао редитеља Александра Пејаковића и кад смо сазнали да у уметницки програм морају да се уврсте и транспаренти који поништавају све то скрнавећи и уметност и омаж жртвама отадзбинског рата, и да се редитељ повлачи, ми смо га подржали и одустали од наступа", рекао је Луткић.

"Нисмо желели никога да увредмо, нити да нас доводе у било какав политички контекст. Нама је уметност водиља, а драги људи инспирација", закључио је глумац.

(Курир.рс, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер