Хроника

Војислав Вулетић: Европа ради на своју штету. Ако овако настави, мораће да се активира и гасовод "Северни ток 2"

Штампа
петак, 13. мај 2022.

 Војислав Вулетић из Удружења за гас Србије рекао је за РТС да Европа ради све на своју штету, и ако се овако настави, мораће да се активира Северни ток 2, само треба одлука "великог брата" из САД да дозволи Европи да се не смрзне преко зиме. Цена коју ћемо уговарати са "Гаспромом" биће скоро двоструко виша него до сада, сматра Вулетић.

Русија је јуче експресно узвратила контрасанкцијама на украјинску блокаду једног дела транзита руског гаса. Блокирала је тридесет једног европског добављача руског гаса и више не користи гасовод Јамал који допрема руски гас преко Пољске у Немачку.

У Бриселу кажу да покушавају да обезбеде што веће количине гаса из других извора.

Украјина је заврнула једну транзитну трасу руског гас, Русија саопштила да више користи гасовод Јамал који допрема гас преко Пољске.

Војислав Вулетић из Удружења за гас Србије рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да све ово практично није енергетика већ некаква политика, а Европи треба гас.

Не зна зашто је Украјина то прекинула, а Руси су као контрамеру то урадили.

"Ово нема везе са енергетиком, Европа све што ради – ради против себе и то је велика штета", каже он.

За доток руског гаса остали су гасоводи: Северни ток 1, Турски ток, Плави ток, Балкански ток.

Вулетић је рекао да ови гасоводи нису довољни да подмире потребе Европе јер је њихов капацитет мањи од потреба Европе.

Вероватно треба активирати Северни ток 2 

"У овој ситуацији вероватно треба активирати Северни ток 2, који је исправан, добро урађен, са свим потребним папирима, само треба одлука великог брата из САД да дозволи Европи да се не смрзне преко зиме и да њена индустрија ради као прошле године", истиче Вулетић.

Према његовим речима, ови гасоводи нису у стању да задовоље потребе Европе, неопходно да се преко Украјине ово што је до сада ишло - не да се затвори него да се још више повиси притисак, да би већа количина гаса дошла јер је дошло време да се пуне подземна складишта која ће бити важна преко зиме.

"Ако се овако настави мораће да се активира Северни ток 2 да би Европа имала потребне количине гаса", подвукао је Вулетић.

Русија користи гас онолико колико јој треба, и има га у довољним количинама, наводи он.

"Бојим се да се не деси да се количине које треба да иду у Европу пребаце на исток, у Кину и земље у Азији које имају велику потребу за гасом као Европа. Европа и на тај начин ради против себе", указао је Вулетић.

Компаније које су "тапкароши" дижу цену гаса јер га имају у подземним складиштима, а покривају га са високим ценама. Не може са стране Европа да добије знатне количине које су јој потребне, рекао је Вулетић.

О течном природном гасу 

Европа рачуна на течни природни гас – такозвани ЛНГ.

Произвођачи тог гаса Катар, Индонезија, Аустралија, САД и Русија нису у стању да обезбеде онолико колико је свету потребно, најмање да то обезбеде Европи.

Највећи произвођачи имају дугорочне уговоре са Кином, Јапаном, Јужном Корејом о испоруци гаса. Те количине су ангажоване, не верујем да за следећих десет година је у стању Европа да покрије потребе течним гасом из било којих извора, понајмање из САД.

Тржиште и берзе су одмах реаговали – гас је у једном дану, јуче, поскупео чак 20 посто.

Вулетић каже да се политика умешала у економију, енергетику, дошли смо у ситуацију да непотребно цена гаса иде све више и више.

Препродавци гаса складиште га у подземном складишту и ако робе нема на тржишту дићи ће цену.

"Тешко да Европа може да дође до неке количине гаса из подземних складишта када се затвара гас преко Украјине и Пољске и када Русија прави неке активности против снабдевања Европе гасом", подвукао је он.

Одговарајући на питање може ли бити јефтинији, каже да од њега Европа нема користи.

САД су обећале да ће испоручити Европи 15 милијарди кубика гаса, то је 3 посто потрошње Европе.

Подсећа да је светска производа течног гаса 550 милијарди, а Европа троши 500.

Зашто је Русија увела плаћање у рубљама

Било би потребно да се сва светска производња усмери ка Европи. То су само лепе политичке приче, истина је другачија, каже Вулетић.

Мај је кључан за одлуке европских земља за плаћање гаса у рубљама. Пољска и Бугарска су пошто не желе да плаћају руском валутом прве остале без руског гаса.

Вулетић каже да је Русија увела плаћање у рубљама, не зато што не воли доларе или евре – већ што су САД одштампале 15.000 милијарди долара и поделиле народу (новац из хеликоптера).

"Ако уговорите посао за 10 година, као Орбан за 15 година унапред, идуће године то није она сума пара која треба да се добије за квалитетну робу која се зове нафта или гас", напоменуо је он.

Подсећа да је Европа одштампала неколико хиљада милијарди евра и поделила својим државама. То није инфлација зато што нема руског гаса већ због велике количине одштампаних пара.

"Русија да не би штитила интересе тражи да се обрачун врши у њеној валути да не би имала штету што штампају непокривен новац", објаснио је Вулетић.

Колика ће бити нова цена гаса 

"Србијагас" је почео преговоре о новом уговору и цени руског гаса са "Гаспромом". 

Цена гаса које уговарамо са "Гаспромом"  биће виша јер се досадашња формула везивала за цену нафте, претпоставља се да ће се формула мењати, да ће се убацити берзанска цена, што ће зависити од "Србијагаса" и "Гаспрома" како се договоре, објаснио је Вулетић.

Нафтна формула је до сада обухватила цену од 270 долара, нафта је била 55 долара за барел, а сада је преко 100 долара.

"Цена коју ћемо уговарати биће скоро двоструко виша него до сада", закључио је Вулетић.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]