Хроника

Војнопоморска флота Русије укотвљена у Сирији

Штампа
среда, 22. јул 2009.

Москва – Војнопоморска флота Русије одлучила је да развија и усавршава своју једину базу у Средоземном мору за стационирање ратних бродова. Према доступним подацима, у Тартусу се данас налази пункт за материјално-техничко обезбеђење бродова војнопоморске флоте који опслужује око педесет руских морнара. Тамо се налази и радионица која обезбеђује ремонт бродова. Ове недеље ће два тегљача Црноморске флоте доставити у Тартус ново пловеће пристаниште. Након модернизације пристаништа, пункт материјално-техничког обезбеђења ће функционисати у пуном обиму. „База у Тартусу ће обезбедити свим неопходним бродове који ће извршавати задатке заштите грађанске пловидбе у региону Афричког рога”, изјавио је представник главног штаба руске војнопоморске флоте.

Тартус је друга по величини лука у Сирији и налази се око 220 километара северозападно од Дамаска. Совјетска војна база је тамо основана још 1971. године и у њој су редовно ради одмора посада пристајали совјетски бродови који су пратили америчку Шесту флоту. После распада Совјетског Савеза и краја хладног рата, у бази је остало само педесетак морнара. Њима припадају три пристаништа од којих се данас користи само један.

Кад је у Украјини почело да се говори да ће Кримска флота морати да напусти Севастопољ по истеку уговора (2017. године), Министарство одбране Русије је започело преговоре са представницима неких других земаља о базама за флоту. Тако се говори о могућим поморским базама на острву Сокотра (Јемен) и у Триполију (Либија).

Ове базе сигурно неће бити коришћене само као место за одмор и попуњавање резерви бродова. Оне су важне и за демонстрацију руског присуства у Средоземном мору, поготову ако се има у виду борба против пирата. Војна база у сиријској луци Тартус је и прошле године, током борбе са сомалским пиратима, имала важну улогу. У њу су свраћали руски носач авиона „Адмирал Кузњецов” и разарач „Неустрашиви”.

Русија истовремено гради и нову базу у Новоросијску, мада Олег Бурцев, заменик начелника Главног штаба Војнопоморске флоте Русије, тврди да она неће служити за пресељавање из Севастопоља, већ да „Црноморска флота не намерава да све бродове држи у једној бази” и да ће само један део пребацити из Севастопоља у Новоросијск.

Изградњу нове луке стручњаци објашњавају потребом да се има резервна варијанта за случај да руски бродови ипак буду принуђени да напусте Украјину, иако је Русија веома заинтересована да се уговор продужи. С друге стране, Украјина све чешће понавља да за такву варијанту није заинтересована, проблеми и провокације на Криму се из дана у дан само множе.

Нова база ће бити готова до 2016. године, али се у њу неће преселити Црноморска флота не само зато што Русија не жели да се растане са делом своје историје – градом руске славе Севастопољем. Озбиљнији разлог је тај што Новоросијск нема заливе који би заштитили бродове од невремена, поред тога, тамо дувају ледени ветрови који леде бродове, и морнари би морали стално да се боре са зимом и ледом. Проблем је и у томе што је Новоросијск велика трговачка лука кроз коју пролази трећина извоза руске нафте, и ако би се претворила у војну базу то би био велики удар на економију Русије. Зато се разматрају опције база у Сирији, као и у Очамчиру у Абхазији, где може да стане 10–20 мањих бродова. Тамо су радови већ почели, али стручњаци тврде да ни једна ни друга лука не могу бити замена за Севастопољ.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]