Хроника

Вучић са патријархом Порфиријем: Ако црква и држава не сарађују - Србија је лака мета; Патријарх Порфирије: Важно је да злочини почињени у Јасеновцу изађу из заборава, али да не буду повод за злопамћење

Штампа
среда, 24. фебруар 2021.

Председник Србије Александар Вучић оценио је, после састанка са патријархом Порфиријем, да је веома важан однос цркве и државе, наводећи да су оне одвојене, али да из личног искуства може да каже да када држава и црква стреме истом циљу, раде и боре се заједно, онда Србија буде прва у Европи по многим питањима.

Вучић је рекао да је са новоизабраним патријархом разговарао о свим важним питањима, која су значајна за Србију.

„Упознао сам га са како са фактичком ситуацијом на Косову тако и са политичким чињеницама, преговорима који предстоје, предстојећим посетама и разговорима који нас очекују. Разговарали смо како и на који начин можемо да чувамо мир и стабилност, помогнемо народу на косову, како економски да им помогнемо и по том питању постоји велико разумевање и сагласје. Захвалан сам патријарху што је имао стпљење да саслуша, говорили смо о Републици Српској, притисцима на нашу земљу који никога не треба да изненађују“, рекао је Вучић.

Он је најавио да ће држава помоћи СПЦ онолико „колико помаже и другим верским заједницама“ у Србији.

„Да још више и снажније помогне обнову наших храмова и светиња, свуда где делује СПЦ, како у земљи тако и у расејању. Важан је однос државе и цркве, ми смо одвојени, али ја могу из личног искуства да кажем, када држава и црква стреме истом циљу, поставе заједничке циљеве, раде заједно, онда Србија буде прва у Европи по многим питањима. Када то није случај, Србија је растрзана, слаба и лака мета, не само за сваког орла, већ и за сваку врану, који се на њу намере“, поручио је председник Србије.

Нисам још детаљно проучио нови извештај ЕП о напретку Србије

Председник Александар Вучић изјавио је данас да није детаљно поручио нови извештај Европског парламента о напретку Србије и поручио да га највише интересује део око Јовањице, уколико је остао у том извештају.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Београду да не може да коментарише Извештај посланика Европског парламента Владимира Билчика о Србији јер га није видео, али да га највише занима део о пољопривредном добру Јовањица.

Одговарајући на питање новинара да прокоментарише нови извештај ЕУ о напретку Србије, Вучић је казао да ће извештај коментарисати када га буде пажљиво проучио.

"Када будем пажљиво проучио обратићу се јавности, највише ме интересује део око Јовањице, не знам да ли је то остало или није, да видим шта стручњаци кажу за Јовањицу. И онда ћу сваког из Европе да питам шта имају да замере Србији за Јовањицу. Ако ми објасне, добродошли су, ако ми не објасне, да се врате на поправни и да добро погледају шта су писали", рекао је Вучић на заједничкој конференцији на новинаре после разговора с патријархом Српске православне цркве Порфиријем.

Спољнополитички одбор ЕП јуче је усвојио усаглашене, компромисне амандмане на Билчиков Извештај о Србији, а потом и Извештај у целини. У једном од усвојених амандмана од Србије се тражи да до краја разреши афере "Јовањица", "Крушик", и "Телеком Србија".

Вучић: Ако је било шта противзаконито, први ћу тражити смену и хапшење Синише Малог

"Имам апсолутно поверење у министра Синишу Малог, подсетићу на све лажи о њему, о 24 стана у Бугарској, политичари који су ту кампању водили су лагали, медији су лагали, уверен сам да се и овог пута не говори истина", рекао је председник Србије Александар Вучић на питање зашто је посао обрачуна плата у јавном сектору, вредан седам милијарди динара, добила приватна фирма Игора Жежеља заједно са Телекомом и партнерима.

Вучић је поручио да ће, уколико је нешто противзаконито, први тражити смену и хапшење Синише Малог.

„Плашим се да ће опет да буде као са 24 стана и Јовањицом. Ако сте за делић у праву, да је било шта противзаконито и да је непотребно, урадичемо на овакав начин, али се плашим да ћете остати неми као када питрам за Јовањицу“, додао је Вучић.

Подсетимо, потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић изјавила је да је дошла до „најновије комбинације СНС“ коју, како каже, може назвати “пљачком године“, наводећи да је власнику Курира Игору Жежељу држава дала седам милијарди динара, односно 60 милиона евра на основу новог уговора.

„Из њега јасно видите да је предмет уговора „израда имплементације и одржавање централног информационог система за обрачун зарада у јавном сектору“ односно плата. Основно питање које се намеће је коме ово треба. Зар ми нисмо обрачунавали плате пре Вучића, (директора Телекома Владимира) Лучића и Жежеља“, рекла је Tепић.

Патријарх Порфирије: Да нашем народу буде што боље, ал не на уштрб других

Патријарх српски Порфирије изјавио је данас да искључиво дијалогом и разговором могу да се створе предуслови за превазилажење неспоразума.

„Рекао сам да ћемо чинити све што је до нас као пастира, да нашем народу буде што је могуће боље, а да то не буде на уштрб других народа, свесни да једино дијалогом можемо упознати једни друге и препознати вредности. Остаје да сви заједно, свако са своје позиције, ми као црква, а држава с друге, чинимо све, али никако на штету других, већ на корист свих“, поручио је патријарх.

Црква као „саборни организам“, која иако тешко, а некад и немогуће, „сабира, гради мостове и превазилази поларизацију, а пре свега проповеда смисао постојања сваког појединца, независно какве су околности“, рекао је патријарх.

Говорећи о филму „Дара из Јаесновца“, Порфирије је рекао да је важно да је „први пут српска кинематографија проговорила о нечему што је било прекривено маглом заборава или се тенденциозно скривало“.

„Изнад сваке политике и фактографије, ја сам бар тако осећао, имао сам сузну молитву и поглед у небо пред највећим српским стратиштем. А има и других. Веома је важно да изађе из заборава, да не буде повод за злопамћење, него да свако завири у своје срце и колико год је могуће завапи ка Гопсподу да нигде и ни на ком месту се ништа слично не догоди“, рекао је.

„Јасеновац није простор где се бавимо математиком, сабирањем и одузимањем, него простор где као црква покушавамо да организујемо место молитве за добро у читавом свету. Веома је важно да Јасеновац изађе из заборава, али да не буде повод за злопамћење, него да свако завири у своје срце и колико год је могуће завапи да се нигде никада ништа слично не догоди“, рекао је Порфирије на заједничкој конференцији за новинаре после разговора с председником Србије Александром Вучићем.

Вучић је рекао да Србија са Републиком Српском ради на изградњи великог светилишта у Доњој Градини, „на месту највећег стратиша српског народа“.

„Сад ћемо то да убрзамо, дали смо једној компанији да ради идејни пројекат, па сад другој, гледамо како ћемо то да урадимо“, казао је Вучић.

Вучић: Преварио се ко мисли да ћемо се одрећи оног што је наше

Поводом вести да је нови амерички државни секретар Ентони Блинкен разматрао заједничку политику према региону са министрима ЕУ, председник Србије је рекао да не зна садржај тих разговора, али да све што предстоји Србији није лако.

„Довољно је да прочитате честитку нама и Приштини и да разумете у каквој смо позицији. Не кривицом данашње владе и данашњег председника, наша позиција је тешка. Најкеће силе деле статове америчке администрације и ми ћемо бити под притиском. Њихово пристуство на Балкану биће доминантније, а на нама је да чувамо мир, разговарамо, да дијалог водимо под оркиљем ЕУ. Да ће нам бити лако – неће, ако они мисле да ћемо се лако одрећи нечега, мој одговор је – преварили сте се“, истако је Вучић.

Вучић је рекао да није прочитао извештај о Србији Владимира Билчика и да ће се огласити кад га буде прочитао.

„Највише ме занима Јованица. Питаћу их шта имају да замере“, рекао је.

Поновио је да је рекао истину о тучи у Лапљем селу, да је била унапред заказана.

„Не знам како су осудили једну страну, а другу не и како су уплели Српску листу и Србију да уплету и онда видите да је у томе учествовао врх албанске самопрпокламоване државе од куртија па надаље и видите с каквим неозбиљним типовима то морате да доживите. Имам проблем кад се умешају страни представници и почну нескривено да лажу и обмањују светску јавност. Зато ћемо сваком од њих, који мисле да је Србија зоб на тацни, да могу да је понижавају, да је Србија врећа за ударање, грдно су се преварили. Србија све снажније пристиже и за годину дана их је више стигла него у претходних десет“, рекао је.

Вучић: Косово данас није успело да прође на Конференцији европских уставних судова

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Косово данас „није успело да прође и да добије простор“ на Конференцији европских уставних судова.

Вучић је данас рекао да је и о томе разговарао с патријархом Српске православне цркве Порфиријем коме је представио политичку ситуацију на Косову и шта Србију очекује у наставку дијалога са Приштином под окриљем ЕУ.

Вучић је 14. фебруара рекао да су званичници Србије „добили информацију“ да представници владе у Приштини покушавају да учлане Косово у Конференцију европских уставних судова и да ће Београд бити приморан да одговори, ако се то покаже као тачно до краја фебруара или почетка марта.

„А одговор ће бити озбиљан, дипломатски, и не верујем да ће се радовати новим повлачењима признања, а већ сада могу да кажем да ће их бити“, казао је Вучић тада.

Конференција европских уставних судова, основана у Дубровнику 1972. године, окупља представнике 40 европских уставних или еквивалентних судова који врше оцену уставности.

Уставни суд Србије је члан Конференције од 2006. године.

Вучић: Aко црква и држава не сарађују Србија је лака мета

Председник Александар Вучић пренео је, након састанка са патријархом Порфиријем, да су разговарали о свим важним питањима у односима државе и цркве, те да је новог поглавара СПЦ обавестио о свим кључним питањима од значаја за државу Србију, која су, каже, без сумње, и од изузетног значаја за цркву.

"Упознао сам патријарха са фактичком ситуацијом на Косову и Метохији, и са политичким чињеницама и политичким преговорима који нам предстоје, или оним које смо завршили, са посетом Мирослава Лајчака, која нас очекује, о позицији Србије, чак и о томе да Косово није успело да прође и добије простор на тзв. Уставној конференцији европских земаља", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да су разговарали и о Републици Српској, те о свим притисцима на Србију који предстоје, и који, истиче, не треба никога да изненађују.

"У условима дубоке подељености света, где не постоји униполарност, ни биполарност, већ мултиполарност, многи ће покушати и дати све до себе да покажу своју снагу и силу на неком мањем. Наш посао је да гледамо да то не будемо ми, а да сачувамо најважније и највиталније државне и националне интересе", рекао је Вучић.

Он је рекао да су разговарали о томе како да се сачува мир и стабилност, како да се помогне страдалном народу на КиМ, да се помогне очување живота, економски напредак.

"По том питању постоји не само велико разумевање, већ и сагласје", истакао је председник.

Он је додао да је имао изузетну част да угости новог патријарха српске цркве, који је недавно изабран за поглавара СПЦ, као и да је захвалан његовој светости што је, каже, имао стрпљења да све саслуша.

Веома је важан однос државе и цркве, јер када не стреме заједничким циљевима и не раде заједно онда је Србија растрзана и слаба и лака мета не само за сваког орла, већ и врану која се на њу намери, истакао је данас председник Србије Александар Вучић.

“Иако смо одвојени једни од других, из личног искуства могу рећи када држава и црква стреме истом циљу, раде и боре се заједно, онда Србија буде прва у Европи по бројним питањима. Када то није случај онда је Србија растрзана, поцепана, подељена, а тако слаба и лака мета не само за сваког орла, већ и врану која се на њу намери“, казао је Вучић након састанка са патријархом Порфиријем.



Он је пренео да је са поглаваром СПЦ разговарао и о положају нашег народа и цркве у целом региону.

Пренео је да је договорено да држава онолико колико помаже свим другим верским заједницама, а свакако по бројности верницима српске заједнице снажније, помогне обнови наших храмова, светиња, свуда где делује СПЦ, како у земљи, тако и расејану, посебно на подручју бивше Југославије.

“Договорили смо и да покушамо да разумемо једни друге и да оно где не мислимо исто, такве ствари решавамо дијалогом. Рекао бих речима које би смиривале сваку врсту страсти, а не да користимо речник увреда, напада и слично“, додао је он.

Вучић је изразио задовољство што је данас могао много до научи од патријарха Порфирија.

“Са њим када разговарате имате вишак стида што не можете да достигнете његово знање и достојање“, приметио је он. Вучић је најавио да је држава спремна да помогне, те ће урадити и комплетан парк испред храма Светог Саве.

“Не само прву, већ и скупљу дугу фазу како би се окончала изградња највећег православног храма у свету. Имамо много идеја у која заједно можемо да уложимо новца у места у којима су Срби страдали. Мислим да ће тај наш однос бити у интересу целокупног српског народа“, нагласио је Вучић.

Изразио је уверење да ће будући састанци бити уобичајена појава, и да ће увек дочекати састанак ас патријархом у вери да могу много да учине за наш народ.

(Агенције)

Видети још: Информер: Вучић се данас састаје са његовом светошћу патријархом српским Порфиријем

Одбор Европског парламента усвојио амандмане на извештај о Србији у којима се захтева разрешење афера „Крушик, „Јовањица“, „Савамала“ и „Телеком“; Билчик: Усвојен реалан извештај о напретку и задацима Србије

Мариника Тепић: Пљачка године у режији Телекома и СНС-а - држава дала власнику „Курира“ Игору Жежељу 60 милиона евра новца свих грађана Србије

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]