Хроника

Вук Јеремић: Без предаје - до правичног решења за Косово

Штампа
уторак, 03. август 2010.

Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић изјавио је данас у Њујорку да је Србија привржена сарадњи са Приштином и међународном заједницом ради налажења решења за Косово кроз мирољубив дијалог који "треба да почне што је могуће пре".

На седници Савета безбедности УН о Косову, Јеремић је казао да је Србија привржена сарадњи са Приштином и међународном заједницом ради налажења обостраног прихватљивог решења за сва отворених питања кроз мирољубив дијалог.

"Верујем да треба почети сто је пре могуће. Што пре то учинимо, мање су шансе да ће решење бити такво да не одговара никоме, а најмање Србији, а то је замрзавање на дуги рок нерешеног стања Косова", рекао је шеф српске дипломатије.

Јеремић је казао да Србија ни под каквим околностима неће признати једнострано проглашену независност Косова и да ће наставити да користи "сва дипломатска средства која су на располагању сувереној држави да се супротстави покушају насилне измене граница у мирнодопско време".

"Ниједна мирољубива и поносна нација која се суочава са таквом претњом, било да је афричка, европска, азијска или америчка, мала или велика, богата или сиромашна, не би реаговала другачије", рекао је Јеремић.

Према речима министра, Србија "не тражи конфронтацију ни са ким" али исто тако нема сумње - "нећемо одустати и једноставно отићи".

"Не ради се о тврдоглавости, огорчености, ревизионизма или жељи да будемо сметња. Ради се о чињеници да немамо избора него да истрајемо на миран и достојанствен начин, јер се Косово директно односи на саму суштину нашег идентитета".

Јеремић је истакао и да је то је "такође и због чињенице да решења према којима један добија све, а други ништа, доносе унутрашњу нестабилност". Он је рекао да је "значајна већина држава чланица УН, и оних које имају место у Савету безбедности, наставила да поштује суверенитет и територијални интегритет Србије" и изразио захвалност тим земљама, позвавши их да задрже принципијелан став да не признају Косово.

МСП потврдио да Косово остаје под управом УНМИК-а

Јеремић је казао да је Међународни суд правде (МСП) јасно потврдио да Косово остаје под прелазном управом УН, и да Резолуција 1244 и УНМИК-ов Уставни оквир за привремену самоуправу на Косову остају на снази и у примени.

"Стога је очигледно да је покрајина и даље територија под међународним режимом који је одредио Савет безбедности. Ништа што садржи саветодавно мишљење МСП-а не мења основне параметре постављене Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН чија централна и водећа улога у коначном решењу питања Косова остаје највиша", казао је он.

По оцени Јеремића, МСП је одлучио да "уско" испита језик декларације о једностраној независности и такав стриткно технички приступ омогућио је закључак да та декларација није прекршрила међународно право.

"То је нажалост оставило простор за опасне нетачне интерпретације става Суда да је легализоваон покушај етничких Албанаца на једнострану сецесију. То би могло да доведе до опсежних и дубоко забрињавајућих последица за међународну заједницу", указао је министар.

Такође, додао је, лоша интерпретација ставова МСП-а могла би да лако неким етничким мањинама широм света пружи прилику да напишу сопствене декларације о независности према тексту-узору Косова.

"Верујем да сви делимо обавезу да спречимо да инхерентне опасности таквих сценарија постану реалност, иначе би границе сваке мултиетничке границе могле стално бити под претном сецесионизма, стварајући трајну нестабилност широм света".

Једнострана решења не могу бити основа за преговоре

Поводом предлога резолуције коју је Србија поднела Генералној скупштини УН, Јеремић је казао да ће "државе чланице имати прилику" да дају кључни допринос глобалном управљању, окупљајући се око јасне и одлучне поруке.

"У супротном, биће постављена позорница за успостављање универзално примењивог преседана који пружа готов модел за једнострану сецесију", упозорио је Јеремић.

Министар је указао и да покушаји да се наметну једнострана решења никада нису допринели стабилности Балкана и Европе, као и да је историјски резултат недвосмислен - трајно решење никада није било производ принуде, увек је био неопходан пристанак.

"Стога је несхватљиво да једнострано проглашена независност Косова постане основа за нормализацију односа између Срба и Албанаца. Трајни просперитет биће постигнут само тако што сви коначно дођу до тога да прихвате да је пораз једног у ствари губитак за све".

"Нема савршеног решења, али мора да постоји једно праведно са којим се сви можемо сложити - оно које ће нам омогућити да идемо напред и осигурамо консолидацију циљева које је регион постигао у прошлој деценији. Наставићемо да непрекидно радимо док се за Косово не пронађе решење", рекао је министар.

"Наши напори учинили су да Западни Балкан буде стабилнији и безбеднији, са кључним билатералним релацијама са наше стране света које показују видљиве знаке побољшања".

Чланство у ЕУ - стратешки приоритет Србије

Шеф дипломатије је истакао и да је Србија дубоко привржена чланству у ЕУ и да је то њен централни стратешки приоритет.

"Србија верује да су њена постигнућа најсигурнији пут да се заврши демократска трансформација Балкана. Без сумње, то ће захтевати вођство и визију, као и храброст за превазилажење садашњих подела".

Јеремић је указао да је у Европи пројекат повезивања држава у миру и сагласности довео до окончања векова ратова и разарања, и да је нађено много креативних решења за премошћивање подела које су изгледале непремостиве.

"Сва она (решења) су као заједничку имала чињеницу да су изграђена на принципу консензуса. Изазов који је пред нама не може да буде решен другачије. Стога треба да будемо спремни на смелу акцију и да сарађујући у доброј вери уклонимо једном за свагда Косово са листе светских проблема. Ако успемо, даћемо историски допринос стабилном Балкану, уједињеном континенту и сугурнијем свету", истакао је Јеремић.

Неутралност УН кључна за стабилност на Косову

Министар је председавајућем Савета захвалио што је заказао седницу, а поздравио је присуство шефа УНМИК-а Ламберта Занијера, истакавши да УН настављају да буду незаобилазан фактор у покрајини.

"Ми верујемо да је од кључне важности да Савет безбедности и даље подржава УНМИК као снажан стуб мира и демократије", истакао је он.

Неутралност УН, као и свих других организација које раде под њеном надлежношћу, као што су ОЕБС и Еулекс, остаје оквир у којем сви можемо да сарађујемо да побољшамо живот људи на Косову, без обзира на њихову етничку припадност, казао је он.

Јеремић је истакао да би сви учесници требало да се поново обавежу на конкретно деловање на практичним питањима, на статусно неутралан начин.

Само 268 програних Срба се вратило на Косово

Поводом ситуације на Косову и извештаја УНМИК-а, Јеремић је казао да се за четири месеца вратило 268 Срба од укупно 205.835 протераних од јуна 1999, према подацима УНХЦР-а.

Јеремић је изразио забринути због стања у Жачу где, према извештају УНМИК-а, косовски Албанци одбијају да прихвате косовске Србе-повратнике, и указао на несигурно стање споменика СПЦ.

Министар је рекао да је напетост брзо ојачала на северу Косова због једностраног покушаја Приштине да "успостави своје институције" у северном делу Косовске Митровице тиме што ће отворити Уред косовске владе без сагласности локалне заједнице, УНМИК-а и Еулекса.

Став Србије, навео је Јеремић, остаје исти као на седници Савета безбедности о Косову 6. јула. Министар је и нагласио да Србија поздравља члан 50 најновијег извештаја у којем се "наводи неопходност мирног ангажовања и наставак консултација и координације свих релевантних актера".

"Србија ће наставити да се снажно противи свакој једностраности. Ми ћемо остати привржени инклузивном приступу предложеним у извештају, за сучељавање са великим изазовима који се односе на Косово' и очекујемо да и други актери учине исто", закључио је Јеремић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]