петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Дијалог са Приштином увод у постизање праведног и избалансираног решења које ће сви моћи да прихвате
Хроника

Вук Јеремић: Дијалог са Приштином увод у постизање праведног и избалансираног решења које ће сви моћи да прихвате

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2011.

БЕЧ - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је у Бечу да је од изузетне важности за регионалну сарадњу да она не буде политизована или везана за дипломатска неслагања о нерешеним питањима и заложио се за принцип консензуса као темељни принцип ОЕБС-а и регионалних организација.

Он је, обраћајући се Сталном савету Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), истакао да супротности консензусу као што су "унилатерализам" и "замрзнути конфликти" представљају озбиљну претњу за регион. Према речима Јеремића, нуђење парцијалних и привремених решења за проблеме "није ни у чијем интересу," и потребна је посвећеност решавању проблема "кроз дијалог који ће резултирати консензусом".

"То треба да се односи и на дијалог Београда и Приштине," додао је он. Србија овај "дијалог види као увод у постизање праведног и избалансираног решења које ће сви моћи да прихвате. Тиме ће се окончати један од најизраженијих извора неслагања између држава чланица", навео је министар. Јеремић је истакао да је јачање добросуседских односа кључ за бољу будућност региона.

Ти односи су, како је додао, ретко кад били бољи у овом делу света. "Постигнут је нови ниво поверењa и разумевања а билатерални односи су видљиво побољшани", рекао је он, напомињући да се све то догађало у оквиру обновљених напора да се заврши процес помирења на Балкану.

Јеремић је подвукао да је од "кључног значаја" да регионална сарадња не буде исполитизована и везана за дипломатска неслагања око нерешених питања.

"Република Србија ће на темељу принципа 'инклузивности свих' наставити да охрабрује учешће свих релеватнини актера у регионалним форумима. А да бисмо то учинили наставићемо да се стриктно придржавамо обавезујућих правних документа, оснивачких аката, статута и унутрашњих правила различитих иницијатива и прихваћене праксе ад хок регионалних састанака," рекао је он.

Јеремић је подсетио да Србија ове године председава Јадранско-јонској иницијативи (ЈЈИ), Централно европској иницијативи (ЦЕИ), и Процесу за сарадњу у југоисточној Европи (СЕЕЦП), Регионалном иницијативом о миграцији и избеглицама, као и да ће 2012. преуезти одговорност у вођењу Организације за екомомску сарадњу на Црном мору. „Београд је, укратко речено, постао симболично главни град сарадње у нашем делу Европе“, нагласио је и подсетио да ће Србија за пар дана бити домаћин и 20-те годишње конференције Парламентарне скупштине ОЕБС.

Србија ОЕБС сматра стратешким партнером у консолидацији регионалног мира, демократије и безбедности, истакао је министар. „Наставићемо да радимо у правцу пуног оставривања засноване на концезусу, недељиве, свеобухватне безбедности, на основу договорених принципа, заједничких обавеза и циљева“, нагласио је Јеремић, додајући да су заједничке теме борба против организованог криминала, и суочавање са транснационалним претњама.

„Србија ће предузети све напоре у елиминисању тих претњи нашој безбедности и њихових напора, као и ефеката. Наставићемо са нашом политиком нулте толеранције“, подвукао је он уз оцену да успех не може бити постигнут без јачих мултилатералних обавеза, јер је организовани криминал "као вирус, који се шири свугде где наилази на мањи отпор".

Током председавања Србија ће промовисати низ приоритета које су од значаја за ОЕБС, рекао је он указујући да се посебна пажња посвећује комплексном сету питања везаних за избеглице, расељена лица и њихових права.

„Намеравамо да ојачамо радне механизме које смо моје колеге из Босне, Хрватске, Црне Горе, Хрватске и ја прошле јесени успоставили, уз активно учешће ове организације." Министар се осврнуо и на Роме објашњавајући да је Србија напорно радила на њиховом укључењу и јачању. „Верујемо да наша иницијатива може да користи као модел који би био применљив и изван југоисточне Европе“, подвукао је Јеремић.

Србија ће такође, како је навео, радити на продубљивању институционалног дијалога Брисела са орагнизацијама којим председава током ове и идуће године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер