субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Европа не цени довољно позитивне потезе Србије
Хроника

Вук Јеремић: Европа не цени довољно позитивне потезе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. децембар 2008.

Берлин – Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је јучерашњем онлајн издању немачког недељника „Штерн” да га брине недостатак позитивних сигнала из Брисела кад је реч о изгледима Србије да постане чланица Европске уније.

„Србија добро сарађује с трибуналом у Хагу. До сада смо изручили 44 од укупно 46 оптуженика српске националности, а изручићемо и преостала два. Из Брисела, међутим, нема апсолутно никаквих позитивних сигнала, и то ме брине”, изјавио је Јеремић.

Пријем Србије у ЕУ је „стављен на лед”, наводи „Штерн” утисак шефа српске дипломатије, који додаје: „Ако се ту нешто брзо не промени, народ у Србији ће постати узнемирен”.

„Народ нас је изабрао зато што смо људима ставили у изглед европску перспективу. Но, како сада ствари стоје, ако хоће да путују у Берлин или Барселону, мораће дуго да чекају у редовима не би ли добили визу”, изјавио је Јеремић.

Српски министар, који је „Штерну” дао интервју крајем прошле недеље, када је гостовао на Универзитету Хумболт у Берлину, није задовољан одјеком који у Европи имају и други позитивни потези Србије.

„Председник Борис Тадић се, слично Вилију Бранту у Варшави, поклонио у Сребреници и затражио опроштај за ратне злочине, али то једва да је ико ван Србије запазио”, рекао је Јеремић немачком недељнику.

Исто важи, додао је, и за хапшење Радована Караџића, рекао је приметивши да нам „из Брисела није стигао ниједан позитиван сигнал”.

Што се Косова тиче, ту је ствар сасвим јасна – једнострано проглашење независности није у складу с међународним правом, казао је шеф српске дипломатије. „Ми ћемо се томе”, додао је, „супротстављати чисто дипломатским средствима, али без икакве конфронтације”.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер