четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Нереално је очекивати да смо близу повлачења тужби с Хрватском
Хроника

Вук Јеремић: Нереално је очекивати да смо близу повлачења тужби с Хрватском

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. новембар 2010.

Нереално је очекивати да смо близу повлачења тужби с Хрватском, јер на основу јавних иступања хрватских званичника, стиче се утисак да по том питању не постоји јединствен став кључних институција у Загребу, каже у интервјуу за “Блиц” Вук Јеремић, шеф српске дипломатије.

Ни Приштина, додаје Јеремић, чини се да у овом тренутку није спремна за почетак дијалога с Београдом.

- Тако изгледа према информацијама које добијамо од партнера из међународне заједнице. Иако смо мишљења да би за све било боље да преговори крену што је пре могуће, бићемо стрпљиви - каже Јеремић.

Да ли је Србија већ направила тим за преговоре - ко ће га водити и о којим темама би могло да се разговара?

 Разрадили смо стратегију за преговоре о свим питањима у складу са државном политиком Србије. Њих ће водити експерти за дате области, а не високи функционери. Дијалог би, по нама, требало започети од тема које су најмање оптерећене политичким неслагањима, попут судбине несталих лица, саобраћаја или комуникација...

Какве су шансе да се на столу у дијалогу у једном тренутку нађе питање статуса ако знамо став САД и ЕУ према тој идеји?

- Велики број проблема које ћемо покушати да решимо, у свом корену имају то што Београд и Приштина потпуно опречно гледају на будући статус покрајине. Њих неће бити могуће решити а да се о томе не разговара. Али, ту чињеницу не треба злоупотребљавати у унутрашње политичке сврхе. Ми искрено желимо компромис, а не дубље замрзавање конфликта.

Многи вас критикују због тога што сте у досадашњем раду исувише стављали акценат на национална питања, а мање на европску политику за коју се залагао остатак Владе. Да ли треба очекивати промену спољнополитичког курса у 2011?

- Приоритети спољне политике остају непромењени. Као и до сада, наша непоколебљива европска оријентација биће праћена јасном бригом за очување националних интереса. У овим тешким временима једино национално одговорна политика може бити истински прогресивна и европска, као и обрнуто.

Какви су нам планови на пољу регионалне сарадње у 2011?

- Односима у региону у наредној години биће посвећена посебна пажња. Србија ће у 2011. години и у формалном смислу постати средиште регионалне сарадње, с обзиром на то да смо добили статус председавајућег у три значајне регионалне организације - Централноевропској иницијативи, Јадранско-јонској иницијативи и Процесу сарадње у југоисточној Европи.

Да ли ћете се кандидовати за место потпредседника у Демократској странци? И зашто?
- Да. Кандидатуру сам званично поднео крајем прошле недеље. На последњој седници Главног одбора ДС донели смо одлуку да се кампања за страначке функције не води у средствима јавног информисања, па вас зато молим да ме разумете што не могу да вам кажем било шта више од овога.

Шта ако не победите? Да ли ћете бити спремни да вратите функцију министра?

- Чланови Владе за свој рад одговарају државном врху који преко Народне скупштине одлучује о њиховом поверењу. Мандати министара су им, у том смислу, у сваком тренутку на располагању.

По истраживањима јавног мњења, налазите се међу најпопуларнијим политичарима у Србији. Да ли бисте прихватили место премијера ако вам у реконструкцији Владе то буде понуђено?

- Уверен сам да се, уколико дође до реконструкције, неће доводити у питање место премијера Мирка Цветковића.

Да ли се ДС припрема за изборе у 2011?

- За сада постоји консензус у оквиру владајуће коалиције да би следеће изборе требало одржати на пролеће 2012. Што се тиче ДС, не верујем да ће се тај став мењати, али треба бити спреман на све евентуалности.

Колико сте до сада провели времена у ваздуху, с обзиром на честа путовања?

- Немам тачан податак о томе, али чини ми се да говоримо о пар хиљада сати у претходне три и по године, колико сам провео на месту министра спољних послова. С обзиром на то да смо се одлучили да покушамо да дипломатским средствима спречимо масовно признавање Косова, није било другог начина да се то и оствари, уз све друге спољнополитичке приоритете. Мало ко је на свету очекивао да ћемо постићи такав резултат, али труд се исплатио.

У шатору с Гадафијем

Најегзотичнији утисак из земаља које сте обишли због Косова?

- Било је много необичних ситуација, али једна од оних коју ћу заувек памтити свакако јесте вожња од неколико стотина километара у дубину Сахаре и шатор окружен камилама у којем нас је примио либијски лидер, пуковник Гадафи.

(разговор водио: Никола Јовановић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер