Хроника

Вук Јеремић: Посланици пажљиво бирани да се обесмисли парламент као институција

Штампа
среда, 05. август 2020.

 Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да ће нови, будући вид удруживања опозиције бити кроз координацију покрета, политичких партија, синдиката, који су били на истој страни у бојкоту јунских избора, и зваће се Удружена опозиција Србије. Указао је и да је садашњи сазив парламента доказ да "данас у Србији немамо демократију".

"Ради се о новој форми координације политичког деловања, а фокус рада ће бити на снажењу конститутивних елемената ширег фронта који се зове Удружена опозиција Србије", рекао је Јеремић у Н1 Студио Ливе.

Он је истакао да се ова удружена опозиција разликује од Савеза за Србију (СзС), "који је био савез, коалиција", јер је у питању "једна лабавија форма координације која нам је потребна, и оставља више простора за изградњу капацитета опозиционих чинилаца да сутра, када се стекну услови за фер и поштене изборе на којима ћемо учествовати, изнесе изборни процес".

Он је поновио да "у Србији, до промене власти не може да дође док се не стекну два услова: да се изгради инфраструктура која ће да покрије 9.000 бирачких места, за шта треба 18.000 посвећених и обучених људи, који неће бити спремни да продају гласачку кутију за 100 евра".

"Други елемент је да постане јасно, и домаћој и међународној јавности, о ономе што би дошло после овог диктаторског режима", поручио је Јеремић.

Он је указао да је садашњи сазив парламента доказ да "данас у Србији немамо демократију".

"Није ни замишљено у овој констелацији да се било шта мења кроз парламент. Посланици су веома пажљиво бирани да се што више у будућности обесмисли парламент као институција", оценио је председник Народне странке, и додао да се слично ради и са правосуђем, црквом, "па, нажалост, и са здравством".

На питање да ли види некога у парламенту ко би могао да буде коректив рада власти, он је у шали рекао да би то можда био Лав Пајкић.

"Али, шалу на страну, нема од тог посла ништа. У Србији у парламенту нема опозиције. То је јасно и домаћој и међународној јавности. Бојкот је постигао свој циљ. Данас више није могуће ни умити ни нашминкати парламент, како би он изгледао као демократско тело", закључио је Јеремић и додао да је СзС одиграо важну улогу у претходном периоду, "а кулминација тога је био бојкот, који је за циљ имао да се у потпуности оголи диктатура коју имамо у Србији.

Помирење немогуће док су на кључним местима виновници из ратних разарања

Јеремић је, поводом 25. годишњице акције "Олуја", која се у среду обележава у Хрватској, рекао да ће то што је "савремена Хрватска изабрала да на темељима 'Олује' изгради идентитет државе представљати оптерећење за будуће односе (Србије и Хрватске) и за императив регионалног помирења.

"Регионално помирење је изузетно тешко остварити када се на кључним местима налазе виновници или  директни виновници или њихови наследници из периода ратних разарања и страдања које смо имали 1990-их на Балкану", оценио је Јеремић.

"Када имате власт оличену у једном човеку, који је спреман све да учини да је одбрани, онда разумете да свака врста диктатуре представља огромну опасност за националне интересе", додао је он.

Указао је да је од огромне важности да се окренемо будућности, и да не заборављајући своју историју покушамо да пронађемо начин за будућу сарадњу и добросуседске односе.

Поводом хрватске тужбе против Србије за геноцид, он је рекао да је Србија имала три правне опције у том случају: "да призна кривицу и понуди поравнање, што није долазило у обзир; друга је била да припреми одбрану против те тужбе, и трећа да поднесе контратужбу", за шта се и, напослетку, определила.

Он сматра да је то била добра одлука, јер је Међународни суд правде у Хагу, "трагајући за балансом, одбацио и једну и другу тужбу... те се испоставило да је та контратужба постигла ефекат , јер није постигнут неповољан баланс", као у случају тужбе БиХ против Србије, где је пресуђено да Србија није крива за геноцид у БиХ, али није ништа учинила да спречи геноцид у Сребреници.

Додао је и да је друга добра страна контратужбе то што је Србија први пут тада, припремајући се за суђење, прикупила документе свих злочина који су почињени над Србима на територији Хрватске, укључујући и све злочине у "Олуји", и то се данас чува у архиви једне међународне организације, и доступно је свима.

Подсетио је и да је док је био председник Генералне скупштине УН организовао високу дебату о учинку хашког и других трибунала на помирење међу народима, која је по броју учесника била најмногобројнија дебата у историји УН, јер су у њој учествовали представници 60 земаља, од којих је већина била веома критична према раду Хашког трибунала, за којег је Јеремић рекао да је био "заштићена света крава" у УН, и да до тада нико није процењивао његов рад.

На основу те дебате, Русија (стална чланица Савета безбедности УН) одлучила је да сазове седницу Савета безбедности на којој би ставила вето на даље финансирање Хашког трибунала, али, мада је Јеремић о томе обавестио тадашње српске власти, када је та седница и одржана после два месеца, власти из Београда нису то тражиле од Москве.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]