петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Прилика за стратешки компромис Срба и Албанаца
Хроника

Вук Јеремић: Прилика за стратешки компромис Срба и Албанаца

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. мај 2010.

Њујорк – Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поручио је синоћ у Њујорку да, упркос негативним догађајима на Косову, долази „време које више обећава” и изразио уверење да ће мишљење Међународног суда правде створити прилику без преседана за постизање стратешког компромиса између Срба и Албанаца. „Ова година може бити година заједничког успеха. Желео бих да уверим Савет безбедности да је Србија спремна да се флексибилно и искрено ангажује и да наша намера није да замрзнемо конфликт, да тријумфујемо, нити да неког потчинимо”, рекао је министар.

Јеремић учествује на седници Савета безбедности УН о ситуацији на Косову, која би, како је раније рекао, могла да буде последња пред изношење мишљења МСП.

Он је подсетио да ће суд ускоро донети своју одлуку о једнострано проглашеној независности Косова. „То је чињеница коју смо сви обавезни да схватимо веома озбиљно. Судијама би требало дозволити да ураде свој посао без политичких притисака, као што су нова признања једнострано проглашене независности”, истакао је српски министар.

Шеф српске дипломатије је подсетио да је, без обзира на различита гледишта, више од две године после једностраног проглашења независности Косова статус српске покрајине очигледно и даље веома споран. „Једнострано проглашење независности је поделило свет и довело у питање основне принципе савременог међународног система. Оно није допринело стабилности Балкана нити је ојачало сарадњу у региону”, указао је он.

Због тога је, како је оценио, једини пут напред постизање праведног компромиса који ће усагласити жеље и интересе два народа. „То је циљ Србије, и ми ћемо тај циљ наставити да следимо док не буде постигнут”, нагласио је Јеремић.

С друге стране, чекање у нејасној нади да ће једна страна на крају попустити јесте рецепт за замрзавање статуса Косова у неодређеном статусу, упозорио је министар, додавши да то сигурно није оно што било ко од одговорних актера жели.

Јеремић је подсетио да се већина чланица УН и чланица СБ чврсто противи напорима да се наметне насилна подела Србије и поновио став Београда да никада неће признати једнострано проглашење независности Косова. „Принципијелни став Србије је чврст као камен, ми никада нећемо признати једнострано проглашење независност Косова. Ми ћемо наставити да енергично бранимо нашу позицију без конфронтирања, дипломатским средствима”, поручио је Јеремић.

Када је реч о ситуацији на терену, Јеремић је указао да је од кључног значаја да СБ настави да подржава Унмик као „главни стуб мира и стабилности” у покрајини. „Ми веома ценимо конструктивни приступ Унмика и организација које делују под његовим ауторитетом попут Еулекса”, рекао је министар.

Истакавши да неслагања о статусу не смеју да спречавају решавање практичних питања, Јеремић је подсетио да су албанске власти на Косову више пута одбиле да заузму прагматичан, статусно неутралан приступ практичним проблемима посебно у домену владавине закона.

Приштина је одбацила споразум о напретку у домену правосуђа, посебно у погледу суда у Косовској Митровици, постигнут током посете шефа Еулекса Ива де Кермабона Београду 2. марта, навео је он, упозоривши да извештај генералног секретара УН, нажалост, умањује озбиљност растућих изазова на Косову.

Он је указао и на случај косовског министра за транспорт Фатмира Лимаја, који је под истрагом за „прање новца, организовани криминал, злоупотребу службене дужности и проневеру”, као и на чињеницу да је главни тужилац Еулекса наговестио да га је премијер Косова Хашим Тачи одвраћао од овог случаја.

Шеф дипломатије је подсетио и да је удружење ветерана ОВК претило Еулексу после хапшења њиховог команданта Сабита Геција оптуженог за ратне злочине, а у вези са трговином органима српских цивила у такозваној жутој кући.

Јеремић је подсетио и да су у протеклом периоду власти у Приштини нелегално протерале са Косова уз оружану пратњу неколицину српских функционера, а да је отприлике у то време косовска специјална полиција једнострано применила силу против српских оператера мобилне и фиксне телефоније онемогућивши косовским Србима да комуницирају са светом изван енклава.

То је озбиљно кршење савремених норми хуманости, указао је Јеремић, упозоривши да се такви унилатерални поступци не смеју поновити.

Стање српског културног и верског наслеђа је, такође, дубоко узнемирујући део реалности на терену, а у извештају генералног секретара се наводи низ узнемирујућих инцидената, укључујући вандалске напада на цркве, скрнављење гробаља и пљачку икона.

Јеремић је, међутим, навео да се не помиње недостатак напретка у поништавању одлуке да се бетоном прекрију остаци двапут уништаване српске црвке у Ђаковици. „Ови примери нису изоловани инциденти, они су део реалности после једностраног проглашење независности који директно утиче на повратак 205.835 протераних косовских Срба колико их је регистровао УНХЦР”, истакао је Јеремић, указавши да се током протекле године само неколико стотина косовских Срба вратило кућама. „То је мање од пола процента, што је застрашујући податак. То је неуспех монументалних размера”, закључио је министар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер