уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Радикалне и некоординисане акције не могу донети резултат, потребно је да се сви заједно фокусирамо на разлоге за бојкот
Хроника

Вук Јеремић: Радикалне и некоординисане акције не могу донети резултат, потребно је да се сви заједно фокусирамо на разлоге за бојкот

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. мај 2020.

 "Добар почетак тога да опозиција изгради поверење је да покушамо да одржимо реч, а ми смо дали реч да нећемо учествовати на изборима. Нисмо рекли размишљаћемо, дали смо реч и хајде коначно неко у Србји да покуша да одржи реч", каже председник Народне странке Вук Јеремић.

 Јеремић објашњава и зашто сматра да опозиција нема кредибилитет.

"Сигурно је и што знате, сви лидери опозиције су прошли кроз заиста паклену кампању демонизације, ја сам терориста, шеф међународне банде лопова, моја жена је трговац дрогом, на правди Бога или с правом, али народ опозицији не верује онолико колико би требало да би нешто променила. Допринели смо и сами, могли смо да се понашамо и боље, паметан човек учи из својих грешака. Добар почетак тога да се изгради поверење је да покушамо да одржимо реч, а ми смо дали реч да нећемо учествовати на изборима", поручује Јеремић.

На питање шта с онима који су реч погазили и одлучили да, ипак, изађу на изборе, Јеремић каже да из Покрета слободних грађана долазе тешке речи и да му је жао што нису испоштовали договор, јер би било боље да јесу.

Лидер Народне странке каже да је важно да се опозиција консолидује.

"Они који су одлучили да се боре против система да се саберу и да време пред нама не потрошимо на узајамна вређања и поделе и да колико толико, имајући у виду медије и епидемију, представимо став зашто не треба изаћи на изборе", каже Јеремић.

Велико је питање да ли ће бити међународних посматрача, ја сам водио разговоре са међународним званичницима и са жаљењем констатујем да не постоји коначна одлука у Европи да ли ће послати посматраче ако су избори 21. јуна. То је још један разлог да човек буде скептичан

На питање како ће се мерити успех или неуспех бојкота, Јеремић каже - јако тешко, јер ће све гласове бројати власт.

"И они ће избројати оно што буду хтели. Велико је питање да ли ће бити међународних посматрача, ја сам водио разговоре са међународним званичницима и са жаљењем констатујем да не постоји коначна одлука у Европи да ли ће послати посматраче ако су избори 21. јуна. То је још један разлог да човек буде скептичан", наводи.

Посланици Двери Бошко Обрадовић и Иван Костић прекинули су штрајк глађу после консултација са лекарима и страначким колегама. Обрадовић је рекао да су се Костић и он одлучили да штрајк прекину на "један достојанствен начин, како су га и почели", али да мисле да су испунили свој циљ јер су "указали на недемократско стање у Србији". 

Вук Јеремић каже да је добро што је дошло до тога јер је здравље Бошка Обрадовића почело да буде угрожено.

"Да видимо да ли ће бити неких позитивних ефеката тога, ја бих се позитивно изненадио да буде. Штрајк је велики корак, то је нешто највеће што у политичкој борби можете да урадите. Када се за то определите, добро се припремите, осмислите, да жртва коју чините донесе добре резултате. Било би добро да у будћности имамо мање искакања и некоординисаних акција, јер оне тешко могу да донесу резултат. И у будућности да се боримо за исто, за промене, да имамо другачију ситуацију. Индивидуалне акције, ако имају радикалан карактер, не верујем да ће нам много помоћи", сматра Јеремић. 

Каже да му све изгледа јако лоше и да му је жао што нису у ситуацији да пошаљу конзистентну слику о ономе што у одлучили.

"Да нема услова за изборе, да не треба изаћи под оваквим условима, сад постоји и здравствени хазард, ове ствари расипају пажњу и код веиликог броја људи изазивају мучнину", каже он.

Коментаришући ситуацију у Црној Гори, Јеремић наводи да је на ивици кључања и да је наставак понашања црногорских власти такав да нимало не доприноси стабилности.

"На причу о новим црквама и промени идентитета је Народна странка упозоравала, апелујемо на власти да се активније укључе. Посао дипломатије је да инормише међународне актере шта се дешава. Када имате на располагању дипломатију можете великом броју међународних актера да представите шта се дешава, а оно шта се дешава је кршење елементарних људских права. Треба да избегнемо речник и реотирку који би доливали уље на ватру. Треба пратити како се други понашају у свету кад дође до оваквих ситуација", сматра Вук Јеремић.

"Власт непотребно ушла у свађу са ЕУ током епидемије"

Председник Народне странке изјавио је да је власт усред епидемије коронавируса и ванредног стања потпуно непотребно говорила лоше о Европској унији, зарад стицања политичких поена.

"Потребно је прекинути свађе и вређање свих међународних актера који у Србији имају утицај. Начин на који су се званичници из Србије односили према ЕУ на конференцијама за новинаре и у јавним наступима на почетку ванредног стања је нешто што је било апсолутно непотребно", рекао је Јеремић.

Ништа више неће бити као пре и ствари ће се променити великом брзином. Стратешки трендови који би раније трајали 10 година, сада ће постати стварност за свега годину или две. О томе би требало да размишљамо када будемо правили планове за будућност

Јеремић, који је и бивши министар спољних послова, рекао је да је Европа прошла кроз тешке тренутке током пандемије и да ни данас "ствари не функционишу баш најбоље у ЕУ као резултат кризе", али да то није разлог да се отвара фронт са изузетно важним политичким и економским партнером Србије.

Јеремић је навео да ће "хладни рат" између САД и Кине погодити цео свет, па и Србију, и да ће постати саставни део стварности у којој се одвија политички и економски живот.

"Ништа више неће бити као пре и ствари ће се променити великом брзином. Стратешки трендови који би раније трајали 10 година, сада ће постати стварност за свега годину или две. О томе би требало да размишљамо када будемо правили планове за будућност српске економије, образовања, здравства… Све би требало посматрати у контексту нове реалности у којој ће односи две суперсиле бити све оштрији", рекао је Јеремић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер