уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Извештај Европске комисије о Србији представља вредносну абдикацију Европе пред криминализованом диктатуром Александра Вучића
Хроника

Вук Јеремић: Извештај Европске комисије о Србији представља вредносну абдикацију Европе пред криминализованом диктатуром Александра Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. октобар 2021.

Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је данас да би јединствена опозиција, ако одлучи да учествује на изборима најављеним за април 2022. године, требало да створи референдумску атмосферу на којој ће грађани одлучивати „да ли желе да живе нормално”.

Вучић је главни узрок ненормалног стања у Србији. Нема европске државе у којој се догађају такве бизарности

„Ако мислите да под овом влашћу не живите нормално, онда гласајте за опозицију, а ако сматрате  да живите нормално, гласајте за власт. Најважнији ће бити председнички избори, и ако грађани мисле да живе у нормалној држави коју води председник Србије Александар Вучић, нека гласају за њега, а ако то не мисле, нека онда гласају за кандидата опозиције“, рекао је Јеремић Радио-телевизији Војводине.

Јеремић је додао да је Вучић „главни узрок ненормалног стања“ у Србији, да „нема европске државе у којој се догађају такве бизарности“, и да више нико никада неће моћи да управља Србијом као што је то Вучић чинио.

Председник Народне странке је истакао да је договор опозиције о јединственом наступу предуслов за постизање референдумске атмосфере, и да Народна странка сматра да би прво требало да се договоре та странка, Странка слободе и правде и Демократска странка, а да се онда том блоку прикључе и све остале странке праве опозиције.

„Када би договор зависио само од Народне странке, он би био постигнут јуче. Надам се да ће разговори у опозицији трајати кратко“, рекао је Јеремић, и додао да ако буде донета одлука о изласку на изборе, он не планира да се кандидује за председника Србије.

Јеремић је истакао да су избори у Неготину, на којима је Народна странка самостално освојила око 13 одсто, показали да „опозиција без јединственог наступа нема шта да тражи“ на априлским изборима.

Председник Народне странке је навео да опозиција и грађани који желе промене не могу да рачунају на подршку Европске уније за суштинско побољшање изборних услова, и да су зато „сви неопходни у јединственом опозиционом фронту“.

Извештај Европске комисије о Србији представља вредносну абдикацију Европе пред криминализованом диктатуром у Србији

„Извештај Европске комисије о Србији представља вредносну абдикацију Европе пред криминализованом диктатуром у Србији“, рекао је Јеремић, који је и бивши министар спољних послова, и додао да Народна странка неће учествовати у раду тела предвиђених дијалогом уз посредовање европарламентараца.

Јеремић је рекао да је ЕУ „чврсто затворила врата за проширење“ и да их неће отварати још неко време.

„Европи зато одговара оваква власт у Србији, јер замислите да имамо власт која успешно спроводи реформе - тада би ЕУ да би спречила приступне кораке морала да прибегава понижењима, слично као према Северној Македонији, којој је морала се подметне бугарска рампа након што је Грчка престала да буде изговор за блокаду Скопља“, рекао је Јеремић.

Јеремић је додао да су међународни актери почели да показују интересовање за случај члана Народне странке Константина Катића, кога су тројица агената БИА 26. септембра четири сата мучила на београдском аеродрому.

„Један члан Конгреса САД је већ, примера ради, одлучио да залегне за ту тему, а биће их још. У току је ревизија тактике САД према Србији и то показују кадровске промене које се очекују, укључујући и новог амбасадора у Београду. Вашингтон ће бити активнији него раније, за разлику од ЕУ која је задржала пасиван однос“, рекао је Јеремић.

„Може се расправљати о намерама САД, али ће њихова тактика по свој прилици бити другачија. Прокламовани приоритети администрације председника Америке Џозефа Бајдена су демократија и борба против корупције, и то ће бити саставни део њиховог деловања у постизању стратешких циљева. Какви год ти циљеви били када је Балкан у питању, Американци ће бити експлицитни, и неће се толико увијати као ЕУ“, закључио је Јеремић.

(Народна странка)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер