четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > За шест месеци затворено 10.000 радњи у Србији
Хроника

За шест месеци затворено 10.000 радњи у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јул 2009.

Више од 10.000 регистрованих предузетничких и занатских радњи затворено у последњих шест месеци. То је забрињавајући податак, с обзиром на то да је тај сектор "најжилавији" део српске привреде, речено је на седници Извршног одбора Заједнице предузетника Привредне коморе Србије.

Предузетници у Србији се у условима економске кризе, поред смањења платежне моћи становништва за куповину производа и коришћење услуга, суочавају и са проблемом значајног увећања сиве економије, речено је на седници Извршног одбора Заједнице предузетника Привредне коморе Србије.

"За шест месеци ове године у Србији је нестало 10.000 регистрованих предузетничких и занатских радњи, што је забрињавајуће јер је тај део привреде до сада био најжилавији", рекао је потпредседник Скупштине Заједнице предузетника Славко Новаковић.

Велики број тих радњи "спустио је завесу и отишао у сиву економију", упозорио је Новаковић, додајући да оне сада представљају нелојалну конкуренцију предузетницима који се на легалан начин баве својим послом.

Према подацима Светске банке, од три до четири милијарде евра у Србији лежи у "сивој зони", подсетио је Новаковић и додао да предузетници и занатлије ту "црну економију" данас не могу поднети.

Председник Скупштине Заједнице предузетника Мирослав Миладиновић рекао је да додатно непоштовање законских прописа и немогућност инспекцијске контроле сиве економије доводи до њеног значајног увећања.

"Проблем сиве економије присутан је у услужним, производно-услужним и производним делатностима", рекао је Миладиновић, додајући да предузетници и занатлије који послују у складу са законом постају ценовно неконкурентни.

За првих шест месеци забележен је пад промета од 50 одсто у односу на прошлу годину, рекао је Миладиновић.

Председник Скупштине Заједнице предузетника указао је и на неопходност смањења каматних стопа на неплаћене дажбине на 12 до 15 одсто на годишњем нивоу и примену свих законских мера о наплати дуговања свих грађана Србије до краја ове године.

"Тада би се знало шта је здраво, а шта ће остати болесно", нагласио је Миладиновић, додајући да би могла бити донета и нека мера о репрограму дуговања у односу на њихову висину.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер