уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зачарани круг неликвидности
Хроника

Зачарани круг неликвидности

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. март 2011.

Народна банка Србије наредила да 600 јавних комуналних предузећа евидентирају дуговања како би избегла стечај. Продајом "Делта Максија" просек чекања наплате потраживања биће смањен у корист добављача.

У Србији је тренутно 64.437 блокираних рачуна предузећа и радњи. Међу њима су и комунална предузећа.

Од 1. јануара 2011. године, правна лица, радње и удружења која су у блокади дуже од две године иду у аутоматски стечај. Велики део таквих фирми су јавна комунална предузећа која у зачарни круг неликвидности нису дошла својом кривицом, па се на прсте могу набројати она која опстају.

После тешкоћа у наплати потраживања у локалним самоуправама, Народна банка Србије наложила је да 600 јавних комуналних предузећа евидентирају потраживања и дуговања да би се избегла блокада рачуна и њихов аутоматски стечај.

Невенка Ђорђевић, директор Јавног комуналног предузећа Крушевац каже да им 30 милиона динара дугују физичка лица за изношење смећа, а 50 милиона правна лица, такође за изношење смећа. Од тог дуговања, половину сноси само једно предузеће.

У Привредном суду је прошле године, што у процесу брисања, што у стечајном поступку око 19.000 предмета. После позива за стечај и наплате таксе, суд има рок од 60 дана у којем се траже повериоци који могу да продуже рад фирме.

Према закону, институције које је основала држава, попут школа, војске, полиције, болница, не могу да оду у стечај због њихових неплаћања обавеза. У том случају "дебљи крај" извлаче јавна комунална предузећа, која су им испоручила воду, енергенте, репроматеријал.

"Уколико дође до стечаја због дуготрајне немогућности плаћања, он се отвара и затвара, имовина прелази у државну својину, док се одлуком државне агенције за имовину, може поново отворити ново јавно предузеће", рекао је Миленко Павловић, привредни саветник.

Просек чекања наплате потраживања у Данској је 17 дана. Словенци и Хрвати то законски ограничавају на 45 односно 90 дана, док је у Србији тај просек 128 дана.

Зато у Народној банци верују да ће продајом "Делта Максија" тај просек бити смањен у корист добављача.

"Не знамо који су добављачи Делта Максија у блокади. Али је сигурно да таквих има поготово када су у питању предузетници, тако да врло с нестрпљењем очекујемо да те паре буду упумпане и када се то деси даћемо информацију како се то одразило на ликвидност", каже Ранко Алексић, директор Принудне наплате НБС.

Државним органима, министарствима, али и Домовима здравља у прошлости често су били блокирани рачуни.

Сада је ситуација доста побољшана. Томе ће допринети и пропис да ће од 2012. године судовима бити упућивана предузећа која су неликвидна најмање годину дана чиме ћемо доћи до чистијих рачуна.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер