четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Застава Косова у Европском парламенту
Хроника

Застава Косова у Европском парламенту

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. мај 2008.
28. мај 2008. | 07:36 -> 18:37 | Извор: Бета, Танјуг

Брисел -- Делегација Скупштина Косова наступила је на састанку у Европском парламенту у Бриселу под заставом независног Косова.

То је први пут да је застава Косова званично истакнута у некој од институција Европске уније. На састанку који је назван "Први међупарламентарни састанак ЕП и Скупштине Косова", застава "независног Косова" истакнута је поред заставе ЕУ, упркос противљењу грчке посланице Ани Подимата.

"Није у нашој надлежности да одлучујемо о статусу Косова као независне државе", протестовала је Подимата на самом почетку састанка.

Ту примедбу је, међутим, одбацила председавајућа скупа и Делегације ЕП за југоисточну Европу, Дорис Пак.

"Устав Косова је предвиђен Ахтисаријевим планом, а ми смо тај план у ЕП подржали двотрећинском већином и зато се овај скуп води уз косовску заставу", изјавила је Пакова.

Подимата је након тога изјавила Танјугу да је оно што се данас десило у ЕП "апсолутно неприхватљиво", те да ће то питање покренути у оквиру политичких групација.

Делегацију Скупштине Косова предводили су председник Скупштине Косова Јакуп Краснићи и заменик косовског премијера Рам Манај.

Састанку је присуствовала и представница Европске комисије, Геновева Руиз-Калавера.

Она је за сутра најавила састанак представника Европске комисије и косовске владе у Приштини, током којег ће косовска влада Унији представити свој "Акциони план" за учешће у процесу стабилизације и придруживања.

"Морамо да нађемо начина да Косово учествује у свим регионалним форумима" на Западном Балкану, изјавила је Руиз-Калавера.

Известилац ЕП за Косово, Холанђанин Јост Лагендајк, изјавио је да се боји да ће застој у размештању мисије ЕУЛЕКС узроковати проблеме и за ЕУ и за Приштину, те се заложио за што скорији одлазак УНМИК-а с Косова.

"Ахтисаријев план је предиван, али се он не може у потпуности применити све док се не промени садашњи став Београда", тврди Лагендајк.

Јакуп Краснићи је рекао да ће после 15. јуна и ступања на снагу устава "независног Косова", на територији те српске покрајине "бити уведен ред и поредак на основу устава" који је, према његовим речима, подржала и ЕУ.

"Скупштина Косова ће пре 15. јуна применити сва 44 закона које је предвидео Ахтисаријев план", навео је Краснићи.

"До сада смо имали савршену координацију свих корака с Европском унијом и очекујем да се то настави", подвукао је председник Скупштине Косова.

Протест српског МУП-а

Министар иностраних послова Вук Јеремић изјавио је да је МИП упутило оштар протест Европском парламенту јер је делегација Скупштине Косова наступила у ЕП под заставом "независног Косова".

"То једна апсолутна неприхватљива поставка, јер Косово и Метохија није никаква независна држав"а, рекао је Јеремић Радио-телевизији Србије.

Званичници ЕУ су Бети у Бриселу изјавили да Европска унија не може и није као институција признала "независно Косово", без обзира на истицање заставе Косова у Европском парламенту.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер