Хроника

Заштитимо Јадар и Рађевину: Просторни план за отварање рудника литијума би требало да буде укинут 21. јануара. Активисти поручују: Тражићемо трајну забрану ископавање литијума и бора у Србији

Штампа
среда, 19. јануар 2022.

Представница еколошког удружења „Заштитимо Јадар и Рађевину“ Марија Алимпић рекла је данас да тај покрет има информацију из Владе Србије да ће Просторни план подручја посебне намене за реализацију пројекта „Јадар“ компаније Рио Тинто у околини Лознице бити укинут у петак, 21. јануара. 

„Имамо инсајдерску информацију из Владе Србије да ће Просторни план подручја посебне намене бити укинут у петак. То не испуњава све наше захтеве јер тражимо и да се утврди одговорност за његово нелегално доношење“, рекла је Алимпић за Бету.

Петковић: Рудник овде нико неће отварати и то је став мештана

Додала је да то удружење тражи и да се укидањем Просторног плана подручја посебне намене врати и првобитни статус земљишта јер је оно из пољопривредног и шумског преименовано у грађевинско да би Рио Тинто могао да гради и отвори рудник литијума у околини Лознице.

Алимпић је рекла да је Просторни план нелегалан јер је усвојен пре него што су донети кључни документи – студија изводљивости и елаборат о овереним рудним резервама.

Она је рекла да су намере Владе Србије и председника државе Александра Вучића „сумњиве“ после објављивања вести да Рио Тинто мења првобитни план о отварању рудника са 2026. на 2027. годину.

„То се поклапа са предлогом Вучића да се уведе мораторијум на отварање рудника на годину дана“, рекла је Алимпић.

Истакла је да грађани тог краја не желе рудник литијума, не за годину дана него никада и ни од једне компаније, а не само од Рио Тинта.

Додала је да је према незваничним информацијама тог удружења Вучић одложио посету селима тог краја, најављену за ову недељу.

Саветник за развој и инвестиције Махмуд Бушатлија рекао је за Бету да је основни проблем то што Србија нема уређен начин утврђивања јавног интереса за одређени пројекат.

Кокановић: Председник државе говорио је о мораторијуму на годину дана, а онда се огласила компанија да почетак рудника планира за 2027. Буквално прича да се искористи пред изборе да се страсти мало смире и стишају.

„Јавни интерес о стратешком пројекту, као што је отварање рудника литијума не може да утврђује Влада Србије, као ни Скупштина Србије, него мора бити заснован на интересу и одлуци свих грађана на референдуму, а не само грађана дела територије и то са високим цензусом, а не на референдуму без цензуса“, рекао је Бушатлија.

У суботу компанији Рио Тинто истиче дозвола за истражно право руде литијума у долини Јадра, због чега су се у медијима појавили написи да ће премијерка Ана Брнабић већ сутра саопштити како ова компанија напушта Србију, у шта активисти из долине Јадра не верују док све не буде „црно на бело“.

„Не знамо шта ће се дешавати наредних дана, нама је циљ да се та уредба о просторном плану подручја посебне намене укине, огласи Уставни суд, а онда да наставимо даље. Може Рио Тинто и да оде а шта ћемо са цевима у пољу”, каже за Данас Маријана Петковић из удружења Не дамо Јадар.

Битно је, напомиње она, да се утврди штета и то би након укидања Уредбе требало да буду наредни кораци.

„Рудник овде нико неће отварати и то је став мештана, док је нас овде, рудника неће бити. Испратила сам причу премијерке да ће се пажња окренути договорима са мештанима и даље је то притисак на народ овде, а да притом нико не преузима свој део одговорности за стање које имамо. Не може тако, мораће да одговарају одговорни, почев од оних који су их довели и оних који су им дозволили да купују земљу и куће без студија“, истиче Петковић.

Мештанима је, како каже, свега преко главе, тако да их више не интересују речи, већ само дела.

„Ако Влада повуче Уредбу онда треба наставити да видимо како ћемо поље да очистимо. Овде се буши 15 година, има 500 бушотина и треба да дође неко и процени, не мора само Рио Сава да процењује, да видимо колика је заиста штета и јесмо ли изложени неком загађењу“, истиче Маријана Петковић.

Њен комшија у Горњим Недељицама Златко Кокановић каже да ништа не верује док то не прође кроз Владу и не буде црно на бело.

„Није поента да се Рио Тинто повуче из Србије, него да нико не вади литијум и бор у Србији, да се трајна забрана стави на то. Председник државе говорио је о мораторијуму на годину дана, а онда се огласила компанија да почетак рудника планира за 2027. Буквално прича да се искористи пред изборе да се страсти мало смире и стишају“, истиче Кокановић.

Мештане, како каже, не интересују никакви мораторијуми, ни на годину, ни на 20 и 50 година, већ само трајна забрана истраживања литијума и бора.

„Тражићемо да се направи закон по ком не може да се врши експлоатација литијума и бора заједно. Рио Тинту дозвола за истражно право истиче у суботу, 22. јануара, тако да они тренутно немају на основу чега да раде. Ако Влада повуче Уредбу онда не могу да добију ни право на експлоатационо поље, а када немају то право, не могу да раде ни студију утицаја на животну средину, тако да се враћају на нулу”, напомиње наш Кокановић.

Кокановић: Треба ми да тужимо Рио Тинто

Мештани ће, каже Златко Кокановић, тражити и да се земљиште које је из пољопривредног преименовано у грађевинско врати поново у пољопривредно.

„Буквално, треба ми њих да тужимо за одштету, шта су радили са нашом долином, када сада у Јадру на ушћу у Дрину има 17 пута више бора него што је дозвољено, шта би се десило када рудник буде радио“, каже Златко Кокановић.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]