петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Затворена оштећена нафтна бушотина у Мексичком заливу
Хроника

Затворена оштећена нафтна бушотина у Мексичком заливу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. август 2010.

Амерички председник Барак Обама каже да се ближи крају битка са оштећеном нафтном бушотином у Мексичком заливу. Дуже последице по екосистем. Политичка корист пред изборе.

У Мексичком заливу, радници су коначно савладали нафтну бушотину Дипвотер хорајзон и прекинули једну од највећих еколошких катастрофа у историји САД. Преостаје још само детаљ – ускоро треба да буду завршене и помоћне бушотине. У сваком случају, операција запушавања бушотине је успешна – после изливања 205 милиона галона нафте у море.

107 дана од почетка изливања нафте у Мексички залив, Бритиш петролеум је објавио важну победу. Најновијим поступком, такозваним „статичким запушавањем“, бушотина је по свему судећи перманентно затворена. Инжењери су осам сати упумпавали у пукотину муљ и успели да стабилизују притисак.

„Дугачка битка за коначно запушавање пукотине и заустављање изливања нафте коначно се приближила завршетку“, казао је председник Барак Обама.

Ово је међутим само половина поступка – друга половина је упумпавање бетона у доњи део бушотине, да би се посао коначно завршио. Поклопац тежак 75 тона три недеље је спречавао изливање, али је то било само привремено олакшање.

Према новим проценама владиних експерата, пре тога, из бушотине је истекло готово пет милиона барела нафте, што ову несрећу чини највећим случајним изливањем нафте свих времена.

Бела кућа је данас објавила да је дошло до „важне прекретнице“. Према процени федералне владе, 75 одсто нафте која се излила у море је нестало.

„Рекла бих да је добра вест то што изгледа да је највећи део изливене нафте нестао. На то нам указују почетне процене наших стручњака. Обуздавање, спаљиване, прикупљање, изгледа да је било успешно“, истакла је Керол Браунер, саветница Беле куће за енергетику.

Ипак, она је упозорила да се становници дуж обале Мексичког залива можда нису потпуно ослободили нафте.

„И даље ће бити куглица катрана, мрља од нафте, али би тога требало да буде знатно мање.“

Сенатски одбор је на данашњем претресу, питао владине стручњаке о коришћењу хемијских разређивача у Заливу.

„Дугорочне последице по живи свет у мору су још непознате. Би Пи је користио велике количине хемикалија“, навео је океанолог Пол Анастас.

Пензионисани адмирал Обалске страже Тед Ален, који је надгледао радове у Мексичком заливу, изјавио је да бушотина више није опасна, али да ће можда протећи недеље пре објављивања коначне победе.

Обамино политичко олакшање

BBC-јев дописник каже и да је председнику Обами потребно да усмери пажњу Американаца у другом правцу, како би престали да брину због цурења нафте и почели више да примећују успехе Обамине администрације пред долазеће делимичне изборе за Конгрес у новембру.

Многи становници америчких обала Мексичког залива ипак још брину да би нагла промена расположења, од суморних прогноза до оптимизма могла да буде преурањена, док је Бела кућа чини се уверена да је бушотина сада запушена заувек и да је најгоре прошло.

(VOA, BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер