Početna strana > Hronika > Zbignjev Rau: Odgovor NATO-a na bilo kakvu upotrebu taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini mora da bude razarajući, ali samo konvencionalnim oružjem, jer pretnja Moskve nije usmerena na Alijansu
Hronika

Zbignjev Rau: Odgovor NATO-a na bilo kakvu upotrebu taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini mora da bude razarajući, ali samo konvencionalnim oružjem, jer pretnja Moskve nije usmerena na Alijansu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. septembar 2022.

Odgovor NATO-a na bilo kakvu upotrebu taktičkog nuklearnog oružja od strane Rusije u Ukrajini mora da bude „razarajući“, ali da koristi samo konvencionalno oružje, pošto pretnja Moskve nije usmerena na blok, rekao je poljski ministar spoljnih poslova Zbignjev Rau.

„Prema našim saznanjima, Putin preti da će upotrebiti taktičko nuklearno oružje na tlu Ukrajine, a ne da napadne NATO, što znači da NATO treba da odgovori na konvencionalan način“, rekao je Rau u intervjuu za En-Bi-Si.

„Ali odgovor mora da bude razarajući. I pretpostavljam da je to jasna poruka koju NATO alijansa upravo sada šalje Rusiji“, naglasio je poljski ministar.

Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je u nedelju da bi „posledice bile užasne“ za Rusiju ako upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini, dodajući da je ova poruka ruskom rukovodstvu već preneta javno i privatno.

Upozorenje je usledilo nakon obraćanja Vladimira Putina pre nedelju dana, u kojem je najavio delimičnu mobilizaciju u Rusiji i kritikovao "neke visoke zvaničnike u državama NATO-a" zbog sugestiranja da je razmeštanje nuklearnog oružja protiv Rusije opravdano.

Predsednik je jasno stavio do znanja da takav potez neće ostati bez odgovora Rusije, podsetivši da zemlja ima sopstveni arsenal destruktivnog oružja, od kojih neka prevazilaze ona na Zapadu.

„Ako je ugrožen teritorijalni integritet naše zemlje, sigurno ćemo upotrebiti sva sredstva koja imamo da odbranimo Rusiju i naš narod. To nije blef“, rekao je Putin.

Tokom protekle nedelje, SAD i saveznici povećali su prikupljanje obaveštajnih podataka i nadzor zbog zabrinutosti da bi znaci da Rusija odluči da rasporedi nuklearno oružje mogli „doći prekasno“, izvestio je Politiko.

Prema američkim zvaničnicima, pojačano je praćenje vazdušnog, kosmičkog i sajber prostora ruskih jedinica u Ukrajini koje bi potencijalno mogle da dobiju nuklearno naređenje od Kremlja, te da je posebna pažnja posvećena zapadnoj ruskoj enklavi Kalinjingrad.

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov ponovio je prošle nedelje da „ne pretimo nikome nuklearnim oružjem“. On je novinare uputio na rusku vojnu doktrinu, koja kaže da se nuklearno oružje može koristiti samo ako je takvo oružje ili drugo oružje za masovno uništenje ciljano na zemlju ili je suočena sa egzistencijalnom pretnjom od konvencionalnog naoružanja.

(RT)